Spritny madmesse: Mere end 30 år på bagen

Spritny madmesse: Mere end 30 år på bagen
Camilla Grønning (tv) og Sandra Kirketerp Jensen er nye ejere på Nordbornholms Røgeri. Foto: Sarah Thun Kristensen
ERHVERV | Torsdag 9. marts 2023 • 05:30
ERHVERV | Torsdag 9. marts 2023 • 05:30

Fødevaremessen Baltic Food er borte, og som en fønixfugl er den nye messe Madværkstedet opstået af asken. Og det er en stor succes, mener flere af aktørerne.

Onsdag så fødevaremessen Madværkstedet for første gang dagens lys. Her fyldte ikke mindre end 70 stadeholdere godt op i Rønne Idrætshal, og der var høj stemning, smagsprøver i store mængder og konstant småsnak, da dørene blev åbnet.

Marie Folkmann er kok på Hotel Balka Strand, og sammen med en delegation fra hotellet var hun blandt de fremmødte, som havde valgt at bruge deres onsdag i messehallen.

– Vi er her for at skabe nogle kontakter inden sæsonen starter, og for at se, om der er noget vi kan gøre bedre.

– Da vi har fået ny chefkok vil vi også gerne have moderniseret menukortet, så vi kan trække flere til hotellet - også gerne andre end turisterne, forklarer hun.

Det er tredje år, hun er med på messe, og hun kan mærke at antennerne er ekstra langt ude i år.

– Det er meget spændende, for indtil nu har vi været meget fastlåst på det, den forrige chefkok har bestilt, og så har det været det, vi har haft i køkkenet, fortæller hun.

 

Marie Folkmann har taget sin uddannelse til kok på Hotel Balka Strand. Fotos: Sarah Thun Kristensen

 

Kæmper om kundernes gunst

At Marie Folkmann kan have været på en spritny messe hele tre gange, lyder måske mystisk, men det mysterie kan opklares med hjælp fra flere forskellige aktører, som peger på en fødevaremesse i Aakirkebyhallerne med navnet Baltic Food.

Denne messe har Ole Seemann fra Hørkram været med på i mange år. Han er nemlig firmaets konsulent på Bornholm, og han bekræfter at den tidligere fødevaremesse på Bornholm, som fandt sted i mange år, nu er nedlagt.

– Baltic Food-messen havde en bestyrelse bag sig, og så var vi med som gæster. Men sidste år blev den aflyst, og så prøvede nogle andre at lave en messe, men det er ærgerligt, hvis vi skal lave messer hver for sig, for det fungerer faktisk rigtig godt med et nyt navn og et nyt format, mener han.

 

Ole Seemann er Hørkrams konsulent på Bornholm. Foto: Sarah Thun Kristensen

 

Han er indtil videre meget begejstret over den nye messe, som efter hans mening er meget flottere end de tidligere.

– Det der skete med Baltic Food-messen var, at det var begyndt at gå lidt ned ad bakke. Gæsterne kom ikke mere, som de gjorde engang. Men jeg må sige, at efter bare halvanden time her, så er jeg fuldstændig rundt på gulvet over, hvor mange der har været her.

– Det var da det, jeg havde håbet, men jeg havde faktisk ikke regnet med, at alle restauratører og alt, hvad der rører sig indenfor fødevarer her på Bornholm, ville dukke op, fortæller han.

Selvom mange på messen står med de samme produkter, som han og hans team har med, så plejer det ikke at være et problem, for det er ikke nemt at stjæle de bornholmske kunder fra hinanden, mener han efter mange år på markedet.

– Vi kæmper alle sammen for kundernes gunst, men herovre er det ikke sådan, at folk lige skifter leverandører fra den ene dag til den anden. Folk har de samme leverandører indtil de måske en dag mister tilliden tilliden til dem, og så finder de noget andet, mener han.

Professionelt og godt setup

Nogen, der kan være på jagt efter en ny leverandør, det er Camilla Grønning og Sandra Kirketerp Jensen. De vil nemlig gerne have nogle veganske alternativer på menukortet på Nordbornholms Røgeri, som de overtog fra den 1. marts.

– Vi vil gerne inspireres og kigge på nye produkter, og så handler det også om at lave noget sammen med vores kollegaer og personale, forklarer de.

Med duoens første restaurantåbning i kalenderen den 1. april er der nok at kigge på i messehallerne - både ting, der er brug for, og andre ting, de slet ikke har brug for.

– Jeg har aldrig været med på en messe før, og jeg synes at der er meget at kigge på, mange forskellige bud. De forskellige forhandlere er meget på og gode til at forklare, så jeg synes, det er et meget professionelt og godt setup, fortæller Sandra Kirketerp Jensen.

Hun bakkes op af markedschef Jørgen Pedersen fra BC Catering, som mener, at onsdagens messe er den helt rigtige måde at lave fødevaremesse på Bornholm.

– Det er jo de samme udstillere og de samme kunder, men der har aldrig været så mange udstillere eller så mange gæster. Man kan virkelig mærke intensiteten, mener han.

Messen har 70 udstillere, og er arrangeret af Mærkevareleverandørerne og Messecenter Herning.

 

 

 

Farvede servietter og duge hitter hos papirlageret

 

Man undrer sig et øjeblik, når man falder over Bornholms Papirlager på oversigtskortet over stande på den bornholmske madmesse Madværkstedet - for man kan vel ikke spise papir?

Når man imidlertid dukker op og ser de store mængder af kaffeposer, -maskiner og takeaway-emballage, forstår man pludselig hvordan papirlageret passer ind i mixet.

De står på messen, fordi de gerne vil vise de bornholmske virksomheder, hvad de kan tilbyde, og de har da også allerede en stor del af fødevarevirksomhederne i deres kundekartotek.

Når man spørger Pia Larsen, som er indkøber hos Bornholms Papirlager, så er det faktisk ikke emballagen, der fylder mest - det er nemlig bordløbere og servietter, der er hendes hjertebarn.

– Da jeg startede kunne man kun få røde, blå, grønne og sorte servietter hoss os, men jeg elsker farver, så jeg har fået indført flere farver, så nu kan man få både servietter og bordløbere i alle mulige farver, fortæller hun begejstret.

De sælger både til restauranter og hoteller, som afholder selskaber, men faktisk har de også masser af private kunder, som dukker op for at finde pynt til livets fester.

– Vi har rigtig mange private kunder, der kommer forbi og skal holde en fest. Så går snakken på Bornholm, om at vi har duge og bordløbere og lys, fortæller Pia Larsen.

Selvom de ikke har mere festpynt lige for nu, så drømmer hun om, at hun på sigt kan få held til at indføre mere festpynt.

– Det er faktisk ikke engang fordi vi sælger det mega billigt. Vi har bare ganske almindelige priser, men folk kan godt lide at komme op og købe en bordløber på 25 meter, når de skal holde svendegilde, smiler hun.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT