Ny kaj i Rønne Havn snart klar til skibe

Ny kaj i Rønne Havn snart klar til skibe
Det er et større stykke arbejde, der foregår i Vesthavnen. Foto: Rønne Havn
NYHED | 16. APR 2025 • 14:58
NYHED
16. APR 2025 • 14:58

Arbejdet med den nye multifunktionskaj i Vesthavnen skrider planmæssigt frem og forventes at kunne modtage skibe allerede fra august i år.


Det oplyser Rønne Havn.

På anlægsområdet er entreprenørmaskiner i fuld gang med at etablere de nødvendige forsyningslinjer, herunder vand, el og spildevand, som skal sikre skibenes adgang til basale faciliteter ved kajen. Et centralt element i projektet er installationen af en stor spildevandstank, der skal sikre korrekt og miljømæssigt forsvarlig håndtering af affaldsvand fra skibene.

Derudover er arbejdet med den såkaldte betonkantbjælke, som støbes oven på spunsvæggen, i fuld gang. Den konstruktion skal senere danne fundament for både pullerter til fortøjning og fendere, som beskytter kaj og skibe ved anløb. I kajens bagland etableres to stormpullerter, der skal muliggøre sikker fortøjning af store fartøjer under udfordrende vejrforhold, forklarer Rønne Havn.

Ifølge projektchef Michael Dalsgaard Sørensen fra entreprenørfirmaet MT Højgaard forløber arbejdet efter planen.


– Det går rigtig godt fremad, og ikke mindst det gode vejr har gjort, at vi er kommet langt på kort tid. Der er god energi i projektet, og vi glæder os meget til at se den færdige multifunktionskaj blive taget i brug, siger Michael Dalsgaard Sørensen.

Indtil den nye kaj er fuldt klar, vil havnens eksisterende Kaj 31 og 32 i Sydhavnen fungere som midlertidig krydstogtskaj. Det skal sikre, at sæsonens første anløb den 30. april og den efterfølgende trafik afvikles uden forstyrrelser, lyder det afsluttende fra havnen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT