– Vi er til stede på øen, men er det på en anden måde end Bornholm Tours. Vores spidskompetence er at skaffe rigtig, rigtig mange gæster. Vi har mere end 32 millioner brugere på vores hjemmeside, og det er noget af det, vi er rigtigt, rigtigt gode til. Nu må du rette mig, hvis jeg tager fejl, men man vil jo også gerne have nogle penge for at leje sit hus ud, siger Kenn Rasmussen og tilføjer:
– Novasol lejer godt 1.000 ferieboliger ud på Bornholm, hvilket genererer en halv milliard kroner årligt til lokaløkonomien på øen. Vi skaber arbejdspladser på Bornholm, og det viser også, at vi gerne vil øen. Samtidig har vi iværksat en række marketinginitiativer med det formål at skabe mere aktivitet udenfor højsæsonen, siger han.
Måske ikke for alle
Ferieboligejerne kan i højere grad gøre ting selv gennem bureauets ejerportal og app. Her kan ejerne eksempelvis spærre huset for udlejning i perioder og bestille hovedrengøring. Det mener selskabet giver en hurtigere og mere smidig kommunikation.
– Hvis en vaskemaskine ikke virker, kan servicefolkene indrapportere det i appen, så ejeren får besked om det med det samme og kan tage affære, forklarer Kenn Rasmussen.
Vicedirektøren ved godt, at netop de mange nye digitale tiltag er noget af det, som nok hører til den største forskel mellem Novasol og Bornholm Tours.
– Det kan sagtens være, at vi ikke har været tydelige nok i vores forklaringer om de ændrede procedurer i forbindelse med de omlægninger, ejerne har oplevet, erkender Kenn Rasmussen og fortsætter:
– Jeg er selvfølgelig ked af, at nogle ejere har haft en dårlig oplevelse, men vi kan ikke genkende det som et generelt billede. Mere end ni ud af ti af vores gæster siger, at de gerne vil booke hus gennem Novasol igen. Og det betyder naturligvis alt for os, for hvis ikke vores gæster og husejere er glade og tilfredse, har vi ikke noget at leve af. Vi får aldrig rettet alle fejl, men vi prøver at tilpasse os det, der virker for flest mulige, og det er måske ikke alle, siger Kenn Rasmussen.