Lydolph om Thorborg-debat: 'Bornholm skal appellere bredt'

Lydolph om Thorborg-debat: 'Bornholm skal appellere bredt'
Bornholms turistindustri skal kunne appellere bredt – også til bornholmere, mener direktør for Destination Bornholm, Pernille Kofod Lydolph. Arkivfoto: Jacob Jepsen
ERHVERV | Tirsdag 26. april 2022 • 05:30
Niels Ebdrup
Journalist
ERHVERV | Tirsdag 26. april 2022 • 05:30

Efter weekendens debat om Bornholm som turistdestination, siger Destination Bornholm, at øen skal kunne appellere til en bred skare af folk.

 

Bornholms styrke som turistdestination er, at øen tiltrækker en bred skare af turister – og det skal vi ikke lave om på.

Sådan lyder budskabet fra direktør for Destination Bornholm, Pernille Kofod Lydolph, efter hotelejer Martin Thorborg i weekendens Tidende skrev en klumme om turisme på Bornholm. Klummen pointerede, at Bornholm bør satse på at levere luksusoplevelser til de meget rige og middelklassen. En analyse, som restauratør Christian Froberg Dahl fra Ekkodalshuset efterfølgende gik i rette med. Han anbefalede Martin Thorborg at opbygge en fornemmelse for, hvem bornholmerne er, og hvordan man også kommer dem i møde, fordi de "reelt set er rygraden i din forretning".

Pernille Kofod Lydolph mener, det er en styrke at kunne rumme det hele.

– Destination Bornholm ser verden sådan, at vi er en bred destination med en appel til en bred gruppe. Det er vores styrke, og den skal vi holde fast i.

– Det er rigtigt, at der er forskellige typer besøgende, og derfor må hver enkelt virksomhedsejer finde ud af, hvem vedkommende vil være noget for. Men på Bornholm-niveauet ønsker vi, at Bornholm er og skal være en destination, der appellerer til en bred gruppe af mennesker, siger Pernille Kofod Lydolph.

Glem ikke bornholmerne

Destinations-direktøren understreger, at det er op til den enkelte erhvervsdrivende at finde ud af, hvilket publikum han eller hun vil satse på. Men destinationens erfaring er, at man får den største succes, hvis man også tager hensyn til lokalbefolkningen i sin forretning.

– Vores råd til alle er at huske, at glade bornholmere giver glade gæster. Bornholmerne har muligheden for at besøge dig hele året, og hvis de er glade, så får du ikke bedre ambassadører. Det er vigtigt, at man som virksomhedsejer har det fokus. Det tror jeg også, at man har – bredt set, siger Pernille Kofod Lydolph.

Bornholm står et godt sted

Martin Thorborg konstaterer i sin klumme, at turistbranchen sandsynligvis ser ind i nogle hårde år. Den vurdering deler Pernille Kofod Lydolph. Mange varer stiger i pris, og det vil skabe et pres på turistindustrien.

– Derfor er det også klogt at gøre sig overvejelser om, hvordan man som erhvervsdrivende bedst positionerer sig i den forbindelse, siger Pernille Kofod Lydolph.

Men ser man overordnet på Bornholm, er det destinationens vurdering, at Bornholm har et godt udgangspunkt.

– Vores vurdering er, at vi står et godt sted på Bornholm. Vi har positioneret os til en forståelse af, at Bornholm ikke står stille – øen udvikler sig samtidig med, at vi er ægte og autentiske. Vi har udviklet en ø, som turismemæssigt står stærkt forankret i en række styrkepositioner – madkultur, outdoor og kunst og kultur. Det skal vi holde fast i, fordi det har vist sig, at det skaber vækst i antallet af turister, siger Pernille Kofod Lydolph.

Hun vil dog ikke kloge sig på, hvordan den enkelte virksomhedsejer vælger at forvalte den overordnede strategi for markedsføringen af Bornholm som turistdestination.

– Det er den enkelte virksomhedsejer, der skal finde ud af, hvad det er for et produkt, vedkommende ønsker at skabe, og hvem vedkommende vil tiltrække. Vi ser, at det giver Bornholm en bred palet af tilbud, og det ønsker vi fortsat at have, siger Pernille Kofod Lydolph.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT