Men da stillingen som graver i Nylars er kombineret med stillingen som kordegn, skal man helst være indforstået med at medvirke ved kirkelige handlinger også, siger Birgitte Ekstrøm.
Erfaring en betingelse
Menighedsrådsformanden gætter på at det grønne arbejde med at passe kirkegården og gøre klar til kistebegravelser og urnenedsættelser lægger beslag på 60 procent af tiden, mens arbejdet som kirketjener udgør de resterende 40 procent.
– Stillingen som graver er en bred stilling i de små kirker, fordi den ofte er kombineret med kirketjenerstillingen, for at komme op på en fuldtidsstilling. Så man har ansvaret for den daglige drift af kirkegården, herunder kontakten med bedemændene, og så er man gartner, hvilket selvfølgelig tager mere tid om sommeren, og endelig er man kirketjener og deltager altså i alt fra gudstjenester til dåbshandlinger, vielser, bisættelser og andre kirkelige handlinger.
Indtil videre har Birgitte Ekstrøm fået to henvendelser, men hun hører gerne fra flere, og helst fra personer med erfaring fra en lignende stilling.