Gammel virksomhed skifter hænder og får nyt navn

Gammel virksomhed skifter hænder og får nyt navn
På billedet ses Lone og Anders Knudsen, Tobias Statager og Steffen Lorentzen. Foto: Rønne Ejendomshandel
NYHED | 2. JUL 2024 • 16:30
NYHED
2. JUL 2024 • 16:30

Fra 1. september er cateringvirksomheden Rabækken Madservice solgt til en erfaren køkkenchef.

Fra 1. september, er det ikke længere Anders og Lone Knudsen, der tager telefonen, når man ringer til Rabækkens Madservice.

Det har det ellers været siden 1980, hvor virksomheden blev grundlagt af Anders Knudsen - dengang dog under navnet Nyker Madservice.

I stedet får man fat i Tobias Statager, som overtager forretningen. Han er uddannet på Le Port i Vang, og har erfaringe fra flere kendte bornholmske restauranter, og så kommer han fra en stilling som køkkenchef hos Hotel Falcon.

Håbet er, at den brede erfaring giver ham den rette ekspertise til at føre Rabækken Madservice videre i samme høje kvalitet, som Anders Knudsen har lagt i virksomheden. Det skriver Bornholms Erhvervsmægler ved Martin Kofoed og Stefen Lorentzen i en pressemeddelelse. Det er nemlig dem, der har forestået salget.

Her skriver de også, at Tobias Statager er stolt og beæret over at få mulighed for at føre Rabækken Madservice videre:

"Vi har store ambitioner for virksomheden og ser frem til at forkæle vores kunder med det traditionelle og nye velsmagende retter."

Med den nye ejer i spidsen vil Rabækken Madservice fra den 1. september 2024 fortsætte under navnet Rabækken Catering.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT