Så er der lavet plads til moderne kampfly

NOTITS | 10. MAJ • 09:04
NOTITS | 10. MAJ • 09:04

Store telte i Bornholms Lufthavn har fået en overhaling, og nu har de plads til nye store fly. De store telte er de midlertidige hangarer, der for tre år siden blev rejst for at kunne huse F-16-kampfly, og nu får de plads til forsvarets nye modeller, F-35. Det skriver TV2 Bornholm.


– F-35-kampflyenes operative opgave over Danmark og Østersøområdet vil som udgangspunkt kunne løses fra Flyvestation Skrydstrup. Der kan være tilfælde, hvor man ud fra en samlet vurdering beslutter, at det giver operativt mening at stationere fly et andet sted, herunder på Bornholm, skriver Forsvarskommandoen til tv-stationen.

Det er ikke sikkert, at vi nogensinde får besøg af kampflyene, men nu er de klar til at rykke ind med kort varsel, hvis behovet opstår.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT