Turistattraktion fejrer 25 år og trænger til fornyelse

Turistattraktion fejrer 25 år og trænger til fornyelse
To af Natur Bornholms beboere er krokodillerne, der bor sammen med skildpadder og fisk.
ERHVERV | Lørdag 10. maj 2025 • 15:30
Frida Flinch
Journalist
ERHVERV | Lørdag 10. maj 2025 • 15:30

Aktivitetscenteret Natur Bornholm runder 25 år. I anledningen af fejringen kommer den tidligere direktør med et godt råd.

Kim Kock-Hansen kan med en overbevisende stemme guide en igennem Natur Bornholms tidslinje, der starter millioner af år tilbage, og forklare, hvordan klippeøen er blevet skabt.

Han er direktør på Natur Bornholm, og egentlig er det ikke et krav at kunne forklare om Bornholms dannelse for at sidde i den stol, men han er uddannet geolog, så interessen var der allerede inden jobbet.

Jobbet fik han i december 2022, men historien om Natur Bornholm startede væsentlig tidligere.

Et skarpt hjørne

Natur Bornholm runder nemlig et skarpt hjørne.

Aktivitetscenteret kan fejre 25-års fødselsdag 16. maj, og der er sendt fødselsdagsinvitationer ud til deres yndlingsgæster, fortæller direktøren.

– Det er dem, der kommer igen og igen. Dem, der er glade for stedet og synes, her er fedt at være.

– Vi kunne også have inviteret en stor natur profil, men vi har besluttet at holde det til vores gæster.

Og der er meget at fejre, mener han.

Hvad er det, der er lykkedes for jer, siden I stadig er her 25 år efter Natur Bornholms start?

– Det er det personlige møde. Det er det med, at man kommer ind og får en meget faglig kompetent medarbejderes vejledning i og formidling omkring den bornholmske natur. Det er i mødet med gæsterne, at magien opstår.

Fornyelse skal til

En af dem, der har planer om at lægge vejen forbi fødselsdagsfejringen, er den tidligere direktør Peter Haase.

Han sad i direktørstolen i 13 år og blev afløst af den nuværende direktør. Men hans tid hos aktivitetscenteret går endnu længere tilbage.

– Jeg har faktisk været med lige fra ideen blev født i 1993. Vi holdt et møde med alle interessenterne det år, hvor jeg lavede en skitse om, hvilken retning Natur Bornholm skulle gå i. Det blev simpelthen starten på det hele, fortæller Peter Haase.

Ligesom Kim Kock-Hansen mener Peter Haase, at noget af det vigtigste, som Natur Bornholm tilbyder, er naturvejledernes møde med gæsterne.

– Lige fra starten har vi sagt, at der skulle være naturvejledere, der var museets kustoder. Det er det stadig i dag. Det er rigtig vigtigt, at det er et museum, hvor publikum møder nogle engagerede mennesker.

– Det er ikke meningen, at de skal tage folk med i hånden hele vejen, men hvis der er behov for det, skal det være muligt at tale med et levende væsen.

I anledning af Natur Bornholms 25-års jubilæum har Peter Haase også et godt råd at sende afsted til ledelsen. Det råd er fornyelse.

– En stor del af udstillingen er gammel. Det vil sige, at det er fornyelsen, der skal til. Det er man også i fuld gang med gennem planer og forsøger at skaffe støtte, så man kan realisere de tanker. Det er rigtig vigtigt, siger Peter Haase.



I december 2022 overleverede tidligere direktør Peter Haase nøglerne til museet til sin afløser Kim Kock-Hansen. Foto: Anette Vestergaard

Plan for renovering

Mange af de aktiviteter og udstillinger, der er at finde på Natur Bornholm, kan nemlig også fejre 25-års fødselsdag.

Som et led i en større handlingsplan står en renovering også på tegnebrættet. Der er indtil videre blevet lavet en helårsplan for hele centret, men den største fornyelse skal ske i udstillingen om nutidens Bornholm, der er slutdestinationen gennem udstillingen om Bornholms tidsrejse. For at renovere det lokale søger Natur Bornholm fondsmidler for et større millionbeløb, forklarer Kim Kock-Hansen.

Spørger man direktøren om hans drømme for Natur Bornholms fremtid, så står netop renoveringen højt på listen.

– Jeg drømmer om, at vi kan lykkes med at skabe den finansiering, der skal til for at fornye centeret.



Kim Kock-Hansen har tidligere været trafikchef i BAT og er oprindelig uddannet geolog.

Vigtigt med helårsarbejdspladser

Renoveringen af huset er en del af en større handlingsplan, der består af fire dele.

De fire dele er en fornyelse af husets faciliteter, styrke aktiviteter uden for huset, fokus på finansiering og blive en attraktiv arbejdsplads hele året.

– Det vigtigste i den strategi er, at vi er en god arbejdsplads. Når man piller alt væk, så er Natur Bornholm virkelig de mennesker, der er ansat. Bygninger og udstillinger er supergode, men hvis ikke det var for de medarbejdere, som vi har, så havde Natur Bornholm ikke været det sted, som det er i dag.

Derfor er planen at skabe flere projekter uden for sæsonen, der løber fra april til november, så flere af de ansatte kan arbejde hele året.

Hele strategien med de fire handlingsplaner er en femårsplan, hvor der nu er tre år tilbage.

– Jeg håber, at vi uden alt for mange bump på vejen kan komme i mål med den strateg ud fra de pejlemærker, vi har sat. Vi står relativt stærkt, men så vi også står styrket om de tre år, der er tilbage, siger Kim Koch-Hansen.



Bisonen er en af dyrene, der står i udstillingen om nutiden, som Natur Bornholm vil renovere.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT