Brugsen skal opdateres i efteråret

Brugsen skal opdateres i efteråret
Superbrugsen i Klemensker har allerede etableret et solcelleanlæg på taget for at reducere omkostningerne til el. Foto: Kjeld Lundbæk
ERHVERV | Fredag 1. september 2023 • 15:30
Holger Larsen
Journalist
ERHVERV | Fredag 1. september 2023 • 15:30

Superbrugsen i Klemensker havde planlagt en stor udvidelse, men nu går man i gang med flere mindre tiltag.

Der var planer om en stor udvidelse til 15 millioner kroner, men så kom 2022 med krig og inflation og underskud i butikken, og de store planer blev til nogle meget mindre, som nu skal føres ud i livet.

– Det bliver mange små tiltag, justeringer og vedligeholdelse for at gøre forretningen bedre og mere indbydende, siger uddeler Heidi Engel.

– Vi skal have løftet vores indgangsparti, så det bliver en mere åben forretning. I dag går man næsten ind i kasserne, når man kommer ind i forretningen. Derfor skal vi have trukket kasserne tilbage, og når man gør det, er man nødt til at rykke på stort set hver eneste varegruppe.

– Når vi går i gang med dette, vil det få betydning for butikkens udseende samt en del midlertidige vareplaceringer. Men det rod det fører med sig, er det hele værd, siger Heidi Engel.

En kop kaffe og en snak

Planen er, at det nuværende postrum skal laves om til et foreningslokale:

– Kunderne har efterspurgt et sted, hvor de kan sætte sig og ned for at få en kop kaffe og en snak, siger Heidi Engel.

Og der kommer en ny flaskeautomat med indgang udefra:

– Det har været et stort ønske fra min side, for i dag står man faktisk i grøntafdelingen med sine tomme flasker, og det er heller ikke særlig hygiejnisk, siger uddeleren.

Brugsen kommer også til at ændre udseende udvendigt. Al facade, der ikke er murværk, vil blive dækket med en beklædning af vedligeholdelsesfrit træ.

Brugsens Venner

Superbrugsen i Klemensker har i år etableret en gruppe af frivillige, Brugsens Venner, til at hjælpe brugsen med forskellige opgaver.

Det er blandt andet inspireret af brugsen i Pedersker.

– De frivillige skal ikke redde brugsen, men de bliver en større del af brugsforeningen, og det har en stor betydning for os at få den ekstra hjælp, siger Heidi Engel.

Brugsuddeleren glæder sig over, at der har været en stor interesse for Brugsens Venner. Hun oplyser, at 28 har tilmeldt sig som frivillige.

– Det er gået over forventning, synes jeg. Folk synes, det er sjovt at være med til at hjælpe deres brugsforening. Nogle har været bekymrede for, om vi skal spare på personalet. Men det skal vi ikke. Vi har de medarbejdere, vi skal have, og vi kan ikke være færre, siger Heidi Engel.

Hun fortæller, at Brugsens Venner for eksempel blev aktiveret, da teltet skulle tages ned efter blomster- og nonfoodmarkedet. Andre opgaver kan være at skifte batterier på elektriske hyldeforkanter eller feje parkeringspladsen.

Brugsen holdt i august et grillarrangement for personale og Brugsens Venner med stor tilslutning.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT