De har bidraget med trækkraft, mælk, ost, kød, læder og meget mere.
Nu er vi blevet så rige og mætte (og selvfede) i Danmark, så vi vil lægge afgift på at producere fødevarer. Og det i en verden, hvor der bliver flere og flere munde at mætte.
Ifølge FAO udledes der på verdensplan 2,5 kg CO2 per liter mælk – i Danmark godt 1 kg per liter mælk. Og det forsøger vi at nedbringe, hvor vi er begyndt med klimatjek for at få et overblik over, hvor vi kan sætte ind. Men det vil tage tid og koste mange penge at nedbringe med 70 procent.
Med en afgift risikerer vi at lukke mælkeproduktionen på Bornholm, miste 200-300 arbejdspladser og en tilhørende skatteindtægt. Vi eksporterer næsten al ost ud af Danmark, og der konkurrerer vi med andre, der ikke har en afgift.
Som gennemsnit de sidste mange år har mælkeproducenterne haft en indtjening på godt en halv million kroner om året. Man skal vist have læst mange tykke bøger eller være hardcore rød/grøn ideolog for at tro, at nogen kan overleve ved at pålægge en afgift, der er tre gange så høj som indtjeningen.