Peter Thorsen fortæller, at bedriften i dag er oppe på næsten 400 malkekøer og 250 hektar jord. Der er fem medarbejdere, hvor Erik Thorsen i sin tid havde en-to ansatte til hjælp.
Hjalp på gården
Erik Thorsen blev i 1974 gift med Inger Marie. De to flyttede til Nexø, da sønnen overtog gården. Da Inger Marie døde i 2008, vendte Erik Thorsen tilbage til Pedersker og bosatte sig i Pedersker Hovedgade, hvorfra han kunne cykle til Engegård. Han kom og hjalp til på gården indtil 2018, da han gennemgik en hjerteoperation.
Erik Thorsen gik i sine yngre dage til gymnastik på Pedersker Skole i vinterperioden, hvor der ikke var helt så travlt i landbruget. Men ellers lagde de lange arbejdsdage med malkning både tidligt og sent beslag på hans tid.
Erik Thorsen efterlader sig to sønner, Jess og Peter, og tre børnebørn.