Tilbage er på indtægtssiden er, at staten enten ændrer udligningen, øger tilskuddet til vanskeligstillet kommuner eller indgår en flerårig udviklingsaftale, som kan bidrage til det udviklingsløft, som Bornholm har brug for.
Udgifterne
På udgiftssiden er der en tilpasning af kommunens organisation og/eller aktiviteter.
Her vælger vi som partier og kommunalpolitikere at handle ud fra egne visioner for Bornholm. Men sagen er, at uden en offensiv udviklingsdagsorden, blandt andet med energiøen, så får Bornholm ikke det løft, som skal gøre øen økonomisk bæredygtig.
Henning E. Berg nævner også bibliotekerne. Debatten herom stammer fra budget 2024, hvor der skulle bespares ca. 375.000 kr. Det blev nævnt, at det kunne medføre lukning af lokale biblioteker, men efter et halvt års forsøg på en løsning, så var der intet acceptabelt. Derfor har Socialdemokratiet meddelt, at vi ikke støtter lukning af lokale biblioteker, men at besparelsen må findes på hele biblioteksområdet - hermed er der ikke flertal for lukning af biblioteker.