Thors: Utilfredsstillende, at man ikke kan få uanmeldt hurtigtest

Thors: Utilfredsstillende, at man ikke kan få uanmeldt hurtigtest
Borgmester Thomas Thors havde helst set, at Bornholm fortsat havde et fast hurtigtestcenter, som det Falck drev i Søndermarkshallen. Foto: Jacob Jepsen
Tirsdag 2. februar 2021 • 16:49
Holger Larsen
Journalist
Tirsdag 2. februar 2021 • 16:49

CORONA

– Det er ikke tilfredsstillende for os, siger borgmester Thomas Thors (S) om den manglende mulighed for, at man på Bornholm kan blive hurtigtestet for coronavirus og have et svar på 15 minutter.

Muligheden for at komme uanmeldt for at blive hurtigtestet er faldet bort efter lukningen af Falcks lyntestcenter i Søndermarkshallen i Rønne. SOS International har overtaget hurtigtestopgaven, men med mobile enheder, som tester på forskellige institutioner med videre – og der kan man som borger ikke komme uanmeldt.

– Der må vi sige, at man er anderledes stillet i københavnsområdet. Selv om man bor i en kommune, hvor der ikke er et center, kan man køre til en nabokommune, hvor der er et center, hvor man har mulighed for at få foretaget en hurtigtest. Der er vi begrænset af, at vi er en ø og ikke har en nabokommune. Vi prøver derfor at argumentere for, at vi skal have den mulighed, siger Thomas Thors.

Den mulighed kan blive en realitet med et pop-up-center i form af et telt, som der er tale om skal stilles op ved færgelejet på Rønne Havn.

– Vi arbejder på det. Som jeg er informeret, er aftalen ikke helt på plads, og en endelig afklaring kommer nok først om nogle dage, siger Thomas Thors, der ikke er i tvivl om, hvad den bedste løsning ville være:

– Det allerbedste ville være at have et center for hurtigtest, som vi har haft hidtil, siger borgmesteren.

Der er i Region Hovedstaden pr. 1. februar etableret ni faste hurtigtestcentre for covid-19. De ligger i Brøndby, Frederiksberg (to), Gentofte, Halsnæs, Helsingør, Ishøj, København og Rudersdal.

FÅ ABONNEMENT