Unge i søvnkrise: 'Jeg er træt hver morgen'

Unge i søvnkrise: 'Jeg er træt hver morgen'
26. SEP • 19:00
Af:
Mathias Kofoed
Mads Kofoed Nørregaard
Leopold Barslund Juel Jensen
26. SEP • 19:00

Søvn er en mangelvare for mange unge, og konsekvenserne kan mærkes både i skolen, i fritiden og på humøret. Ekspert advarer om, at søvn ikke bare handler om at være frisk, det handler om læring, trivsel og sundhed.

Søvn er en mangelvare for mange unge, og konsekvenserne kan mærkes både i skolen, i fritiden og på humøret. For eleverne selv er årsagerne til de korte nætter ofte ganske jordnære. Christopher Fokking Christiansen indrømmer, at han sover for lidt i hverdagen.

– Det nye FIFA 26 er lige kommet ud, og det spiller jeg selvfølgelig en del, fordi jeg gerne vil havde det bedste hold, så hurtigt som muligt. Det betyder så også, at jeg tit går i seng efter midnat. Desuden bruger jeg meget tid på sociale medier som TikTok, Instagram og Snapchat, fortæller han med et skævt smil.

Konsekvenserne mærkes hver dag:

– Jeg er træt hver morgen, og stort set hele skoledagen. Jeg har sværere ved at koncentrere mig, når jeg ikke har sovet nok, siger Christopher Fokking Christiansen.

Elever skriver

Artiklen er lavet af elever fra 2.g på Campus Bornholm, som i samarbejde med Tidende journalistik om avis og medier.
Eleverne var på Tidende tirsdag i denne uge.

Søvnmangel går ud over læring og følelser

– Udover at man er træt, det kender alle jo til, så påvirker det rigtig meget ens evne til at koncentrere sig.

Det siger søvnekspert Birgitte Hinz, fra Søvnskolen.

Hun forklarer, at søvnmangel også rammer unges evne til at regulere følelser, samt påvirker indlæringsevnen.

– Man bliver hurtigere sur og irriteret, eller man kan græde lettere. Desuden bliver man dårligere til at indlære, fordi alt det, vi lærer, transporteres fra korttids- til langtidshukommelsen, mens vi sover. Så man bliver faktisk dårligere til at lære, hvis man ikke sover nok, siger hun.

Ifølge Birgitte Hinz har unge brug for 8–10 timers søvn hver nat.

– De fleste af jer får nok ikke så meget af det, tilføjer hun.

Elever mangler energi til skoledagen

For lærere kan problemet ses i klasselokalet. Michael Havsteen der til dagligt underviser på hhx på Campus Bornholm, fortæller, at han til tider oplever trætte elever.

– Sidst på dagen er der elever, der simpelthen ikke har energi til at klare en hel skoledag, og der kan nogle elever godt miste motivationen, fortæller han.

Han mener, at årsagerne til for lidt søvn kan skyldes forhold som job ved siden af skolen, fritidsaktiviteter og skærmbrug.

– Hvis man ser på, hvor meget tid der bliver brugt på telefonen, så tror jeg, at mange elever bliver overrasket. TikTok og Instagram kan hurtigt stjæle flere timer, og det kan gå ud over søvnen. En del elever har naturligvis også travlt med at være unge, og skal både passe deres job i fritiden, fritidsaktiviteter og sociale relationer.

Ifølge underviseren kan det have betydning, når man skal op om morgenen.

– Nogle elever møder op 10-15 minutter efter timen er startet, og det kan give uro i undervisningen, siger Michael Havsteen.

En generation, der mangler søvn

Der er bred enighed om, at søvn er en udfordring i hverdagen. Mens søvneksperten Birgitte Hinz understreger, at søvn er afgørende for både indlæring og trivsel, peger gymnasielærer Michael Havsteen og gymnasieelev Christopher Fokking Christiansen på, at travle kalendere, skærmtid og sociale aktiviteter ofte står i vejen for de anbefalede 8–10 timer.

Spørgsmålet er, om unge kan ændre deres vaner, eller om søvnmanglen vil fortsætte med at koste på både skolebænken og humøret.

FÅ ABONNEMENT