Det imponerer ikke Jonna Nielsen.
– Nu ligger der så et gennemarbejdet oplæg til, hvor folk skal arbejde henne, og så flytter man rundt på det hele en gang til. Men jeg vil da håbe for dem, at de finder en måde at gøre det på, for jeg synes, at det må være dybt frustrerende at sidde på en arbejdsplads og ikke vide, hvor man skal arbejde, siger Socialdemokratiets nye gruppeformand.
– Det virker som om, at man er i gang med at finde en løsning, som man ikke ved noget som helst om. Man går jo ikke i gang med at rive et projekt tilbage uden at vide, hvad man vil sætte i stedet, siger Jonna Nielsen, der samtidig ikke er så overrasket.
– Sådan er det jo, når der kommer et nyt flertal, og det var jo også hvad de sagde i valgkampen, så det er jo ikke så mærkeligt, at de gør det nu. Jeg havde da bare forventet, at de også havde en plan for hvad de ville sætte i stedet, siger hun.
– I det private kan man jo ikke tillade sig at flytte rundt med medarbejderne på den måde, men det kan man åbenbart i det offentlige. Jeg tror heller ikke, at jeg var sluppet godt fra det, hvis jeg på min nuværende arbejdsplads havde fejet sådan en plan af bordet og sagt, at nu ser vi på, hvad vi kan sætte i stedet, siger Jonna Nielsen.