Skole kører til Rønne for at heppe på regentparret

Fredag 16. august 2024 • 15:30
Fredag 16. august 2024 • 15:30

Det er jo en historisk begivenhed, siger lærer fra Hans Rømer Skolen i Aakirkeby.

Over 200 elever fra Hans Rømer Skolen får både en fridag fra skemaet og et strejf af historiens vingesus, når de mandag morgen kører til Rønne for at byde kongeparret velkommen til Bornholm.

Det fortæller Lykke Rømer, der er lærer og koordinator for de store elever på skolen i Aakirkeby.

– Det er jo første gang Frederik og Mary kommer til Bornholm som konge og dronning, så vores elever bliver nogen af de første der ser dronningen og kongen ankomme til Bornholm. Det er en stor, historisk begivenhed og den oplevelse vil vi gerne give vores elever, siger Lykke Rømer.

Hun fortæller, at det er en enig skole, der står bag det kongelige initiativ.

– Uden at have talt sammen var vi faktisk flere lærere, der tænkte tanken. Vi har en koordinator for 1.-5. klasse og en koordinator for 5.-9. klasse og vi sagde nærmest i munden på hinanden: Skal vi ikke ind og se kongeskibet? Og da vi spurgte lærerne, var de med på den med det samme.

Nulte klasse skal ikke med, og niende klasse er på skolerejse, fortæller Lykke Rømer. Så det er eleverne fra første til ottende klasse, der skal til Rønne og heppe på regentparret.

Kroner og prinsessekjoler

Kongeparrets officielle besøg på Bornholm starter mandag klokken 10.00, når Dannebrog efter planen lægger til ved Honnørkajen på Rønne Havn. Derefter kører regentparret i karet rundt i byen og stopper ved Rønne Theater, hvor borgmester Jacob Trøst holder den officielle velkomsttale. Undervejs følges regentparret af garderhusarregimentet, der ledsager det royale par på turen rundt i Rønne.

Efter stoppet på teateret kører kareten tilbage til Dannebrog, og regentparret fortsætter turen ud på øen.

Hans Rømer Skolen vil være på havnen og langs ruten, men deler sig op, så både de store og de små elevers behov tilgodeses. Alle eleverne ankommer med Aakirkeby Busser og sættes af på Kongen i Rønne Havn klokken 08.50, og så går de største elever (6-8 klasse) ned til honnørkajen for at byde kongeparret og kongeskibet velkommen til Rønne. Herefter går de op og stiller sig langs ruten.

De yngste stiller op langs ruten, der går op ad Snellemark, for herefter at gå ned og se nærmere på Kongeskibet, når kareten har passeret dem.

Eleverne på Hans Rømer Skolen er blevet orienteret om, at man gerne må tage prinsessekjoler og kongekroner på på turen.

– Men det tror jeg ikke, vi får de store til, siger Lykke Rømer.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT