Rokkestenen rokker igen
En rokkesten, der ikke rokker, rocker ikke rigtig.
Derfor var et hold værnepligtige fra Beredskabsstyrelsen torsdag forbi Rokkestenen i Almindingen for at give den en kærlig hånd, da stenen simpelthen ikke rokkede.
I et opslag på Naturstyrelsen Bornholms facebookside kan man se, hvordan beredskabsstyrelsen med udstyr, der blandt andet kan bruges til at redde personer ud af sammenstyrtede bygninger, får Rokkestenen til at leve op til sit navn igen.
Naturstyrelsen skriver, at det jævnligt sker, at Rokkestenen stopper med at virke, og at det ofte handler om, at nogen kiler sten eller træ ind under den for at få den til at rokke mere.
"Men så er det heldigt, at vi har dygtige folk på Bornholm, der gerne vil øve sig i at flytte tonstunge sten," lyder det i facebookopslaget.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration