Fyraftensmøde: Hvordan tiltrækker vi udenlandsk arbejdskraft?

Torsdag 21. april 2022 • 07:30
Af:
Anders Liljeroth
Torsdag 21. april 2022 • 07:30

Flere der går på pension og færre unge til at tage over, er et stigende problem i Danmark, og hvad kan man så gøre ved det? Det og andre spørgsmål kan bornholmske virksomheder blive klogere på, når regionskommunen holder fyraftensmøde for de bornholmske virksomheder.


Det går godt på Bornholm, men mange virksomheder har udfordringer med at finde medarbejdere. Måske gælder det også for din virksomhed. Sådan lyder det i invitationen fra Dorthe Borchmann, der har stillingen new comer guide, som man på dansk vil kalde en tilflytterguide, i regionskommunen, til et fyraftensmøde den 2. maj, hvor det netop skal handle om medarbejdere.

– Vi vil gerne blive klogere på udfordringerne og hvad vi sammen kan gøre ved det, for baggrunden er jo, at det ikke kun er på Bornholm der mangler arbejdskraft, men også i resten af Danmark, og så er vi nødt til at kigge ud over landets grænser, mener Dorthe Borchmann

Til fyraftensmødet vil medarbejdere fra job-funktionen Work In Denmark, der har god og bred erfaring med tiltrækning, modtagelse og fastholdelse af udenlandske medarbejdere, dele ud af deres erfaringer med rekruttering af internationale medarbejdere.

– Her på Bornholm handler det dels om hvordan vi kan gøre os selv attraktive, og få flere folk til øen, men også hvordan vi kan få Work In Denmark til at spille en rolle i vores arbejde med netop det, forklarer Dorthe Borchmann.

Det handler om fastholdelse

Mødet vil altså både handle om hvad Bornholms Regionskommune kan gøre for virksomhederne, men også hvad virksomhederne selv kan gøre for at tiltrække og heholde arbejdskraften.

– Der er en del virksomheder her på øen der allerede i dag benytter udenlandsk arbejdskraft, men hvor de måske kun ansætter for en sæson af gangen. Så er spørgsmålet om vi kan gøre noget for at de bliver her hele året, og ikke tager hjem igen efter første sæson. I det hele taget at få italesat problematikken med hvad vi kan gøre sammen på Bornholm, og hvad kan vi gøre hver især. For der er stor mangel nu, og den bliver kun større i fremtiden, mener Dorthe Borchmann.

Der er allerede en del virksomheder tilmeldt til arrangementet, der foregår klokken 15-18 i kommunalbestyrelsessalen, Landemærket 26 i Rønne, men der er bestemt plads til flere. Dorthe Borchmann ønsker nemlig en bred vifte af arbejdsmarkedet til sådan et møde, og ikke blot den kommunale del, der dog også er relevant i spørgsmålet om at tiltrække arbejdskraften.

– Det er et problem hele vejen rundt. Sosu-området er et sted der mangler folk, det pædagogiske område mangler, Horesta, Turisme, Bygge og anlæg, industrien, ja hele vejen rundt. Mødet er tænkt som at alle virksomheder, som har svært ved at rekruttere, gerne må komme, så vi kan få en snak om, hvordan vi bedst kan løse problemet.



FÅ ABONNEMENT