Han oplyser, at Ældrerådet på Bornholm også er gået til kamp for at undgå at ramme de ældre så massivt med prisstigningen på affaldshåndtering. Han peger på, at Bornholm bliver særligt hårdt ramt, fordi vi er en landkommune, hvor mange bor i hus.
– Jeg har i dag rejst sagen overfor Danske Ældreråd, som er vores paraplyorganisation. Jeg ved, at også Ældre Sagen er gået ind i det. Vi kan ikke gøre mere lokalt
Hvad håber I, der kommer ud af det?
– Man er nødt til at finde ud af, hvorfor denne stigning på affaldshåndtering er blevet så voldsom, og regeringen må finde nogle penge til området. Hvis man vil det her, må man også finansiere det, mener Erik A. Larsen, der altså ikke mener, at det er rimeligt, at så stor en del af afgiften lægges over på forbrugerne.
– Nu prøver vi at rejse sagen, og så må vi se, hvad der sker. Ministeren er nødt til at komme på banen nu, siger Erik A. Larsen.