Tror du ikke, I havde mødt større forståelse for pris-stigningerne, hvis I havde meldt mere klart ud fra begyndelsen?
– Jeg er optaget af, at vi i den grønne omstilling lytter, at vi gør det så billigt som muligt, og at vi stadig når de grønne mål. Nu rykker vi endelig, men vi skal også være lydhøre. Vi kommer til at følge de gebyrstigninger, der sker ude i kommunerne, tæt, og kommer til at evaluere på ordningen.
Hvad betyder det for pensionisten på Bornholm, at I vil følge det tæt og evaluere?
– Man skal vide, at vi – i aftalekredsen – er optaget af at gøre det så billigt som muligt. Vi er optaget af alt det, der trækker i den anden retning, siger ministeren og peger igen på producent-ansvaret.
Hun forventer, at når det er indført, vil det sammen med besparelser i affaldshåndteringen betyde, at affaldsgebyrerne vil falde med minimum gennemsnitligt det samme, som den gennemsnitlige stigning, der er beregnet.