Det handler om at give en servicemeddelelse til kunderne, hvor BAT anbefaler at komme i god tid, så man er sikker på at komme med bussen, lyder det videre i mailen.
"Som udgangspunkt kan vores kunder regne med køreplanernes tider, men der vil være nogle få situationer, hvor der kan opstå afvigelser i busdriften. For eksempel ved forsinkelser, vejarbejde, mange kunder - herunder barnevogne og dårlig gående med rollator, som skal med ombord," skriver Niels Rasmussen, der også kommer ind på det modsatte tilfælde, som artiklen her egentlig handler om:
"Hvis bussen kører før tid, kan det skyldes det modsatte, at der er meget få kunder, og bussen derved kører lidt før tid, men her har BAT-chaufføren et ansvar for at tilpasse sin køretider med køreplanerne, så vidt det er muligt," oplyser Niels Rasmussen.
Han forklarer også, at alle ruter er prøvekørt, inden de sættes på rutenettet. Derfor passer køretiderne mellem stoppestederne ved normal kørsel som udgangspunkt, lyder forklaringen.
Køreplanen skal gælde