Antallet af lastbiler og løstrailere var særligt højere i januar i år i forhold til samme måned sidste år på Ystad-ruten.
Her er der tale om 30,2 procent flere lastbiler og 30,1 procent flere løstrailere, mens det også er på Ystad-ruten, der er størst vækst i antal personbiler og passagerer. På Køge-ruten har rederiet i januar oplevet et fald på 4,3 procent hvad angår lastbiler, mens antallet af løstrailere er steget med 19,6 procent i sammenligningsperioden.
At det ifølge Jesper Maack har blæst en del, har haft den konsekvens, at rederiet på Ystad-ruten i januar måtte aflyse 16 hurtigfærgeafgange på grund af 'ekstremt vejrlig'. Som følge heraf var der i løbet af måneden 10 afgange med erstatningsfærge, som blev sejlet med enten Hammershus eller Povl Anker, der er rederiets konventionelle færger. Af de 240 ankomster, der blev til noget, fandt 97,5 procent af dem sted til tiden - det vil sige senest 10 minutter efter planlagt ankomsttidspunkt.
På Køge-ruten var der ingen aflysninger af planlagte afgange, mens 58 af de i alt 61 afgange ankom til tiden. To ankomster skete med 10-20 minutters forsinkelse, mens én ankomst skete med 20-40 minutters forsinkelse, fremgår det af månedsrapporten.