Cykelsti vækker både glæde og undren

Cykelsti vækker både glæde og undren
Der kommer cykelsti på strækningen mellem idrætshallen og svømmehallen på Torneværksvej i Rønne. Ifølge regionskommunens egen trafiksikkerhedsplan skal der være cykelsti helt ud til rundkørslen ved ringvejen. Arkivfoto: Jacob Jepsen
TRAFIK | Fredag 28. juli 2023 • 05:30
Henrik Nielsen
Journalist
TRAFIK | Fredag 28. juli 2023 • 05:30

Bornholms Cyklist Forbund er glad for, at der kommer cykelsti på Torneværksvej, men ærgerlig over, at den ikke går helt til rundkørslen ved ringvejen.

De er glædeligt, at der snart kommer cykelsti mellem den tidligere jernbanelinje og indkørslen til svømmehallen på Torneværksvej i Rønne, men det er mærkeligt, at cykelstien ikke bliver ført helt hen til rundkørslen ved ringvejen. Sådan lyder reaktionen fra Bornholms Cyklist Forbund, efter at det er kommet frem, at arbejdet med at anlægge stien på begge sider af vejen går i gang i begyndelsen af august.

– Det er lidt overraskende, at det, man sætter i gang, kun går til svømmehallen. Jeg har kigget i den trafiksikkerhedsplan, som kommunalbestyrelsen vedtog i maj 2019. Der står helt konkret cykelstier på Torneværksvej i Rønne fra rundkørsel til Stadion Nord. Så der er en uoverensstemmelse der, siger formand Erik Nielsen.

Trafiksikkerhedsplanen blev godkendt den 23. maj 2019, og der står ganske rigtigt, at "Cykelstier på Torneværksvej i Rønne fra rundkørsel til Stadion Nord" er et prioritet 1-projekt. Det er projekter, der forventes påbegyndt først og inden for trafiksikkerhedsplanens planperiode, der løber frem til 2025.

Ifølge Erik Nielsen er der to grunde til, at det ikke er optimalt med cykelstier, som ikke når helt ud til rundkørslen. Den ene er, at der fortsat vil være en strækning uden cykelsti, og den anden er, at der mangler forbindelse fra ringvejen til den kommende cykelsti på Torneværksvej.

– Det drejer sig både om den måde, man har lavet rundkørslen på, og det handler i den grad også om, at det skal være et samlet net af cykelstier, siger han.

Sikkerhed og utryghed

For Bornholms Cyklist Forbund er den manglende strækning både et spørgsmål om sikkerhed og tryghed. Da der er cykelsti på ringvejen og i rundkørslen, kan bilister have en formodning om, at der også er cykelsti og dermed god plads til cyklister, når de kører fra rundkørslen og ud på Torneværksvej.

– Konkret risiko og tryghed kan godt være to forskellige ting. Hvis begge parter føler, der er utryghed ved det, så tager begge parter højde for det og kører mere forsigtigt. Spørgsmålet er, i hvilket omfang en bilist er sig bevidst om, at der ikke er plads. Jeg kører ikke så meget bil, så det kan jeg ikke udtale mig om, siger Erik Nielsen.

Når det drejer sig om sikkerhed, er det ikke sikkert, at det konkrete problem er så stort, men det kan det være i forhold til tryghed.

– I en rundkørsel kan en bagvedkørende bilist langt fra altid se en cyklists tegngivning, for hele kroppen dækker af for udsynet til armen, der rækker ud. På den måde kan de i nogle tilfælde antage, at cyklisten skal fortsætte i rundkørslen, og så holder de sig pænt bagved. Så konkret er det muligvis ikke så stort et problem, men det er noget, der skaber utryghed, og noget, der skaber utryghed, kan afholde folk fra at cykle, siger han.

Erik Nielsen har selv målt afstanden mellem den kommende cykelsti og rundkørslen til cirka 75 meter, hvor der altså vil være et hul, når anlægsarbejdet er slut i uge 44.

 

Den røde streg markerer, hvor der bliver lavet cykelsti i den kommende tid. Det efterlader et hul på cirka 75 meter til rundkørslen, vurderer formanden for det lokale cyklistforbund. Illustration: BRK

 

Lidt lange udsigter

I forhold til det forestående arbejde siger Erik Nielsen, at det er noget, Bornholms Cyklist Forbund ikke kan ændre på.

– Det er en længere proces. Men det er da noget, vi i høj grad skal i dialog med kommunen om. Vi kan ikke ændre på det, der i gang, men vi kan gøre noget for at gøre det bedre, siger han.

Dialogen skal gerne føre til, at hullet mellem den kommende cykelsti og rundkørslen bliver lukket, så der også kommer cykelsti. Det kan have lidt lange udsigter med kommunens økonomi lige nu, men det er noget, man kigger på, siger formanden.

– Det er bekosteligt at lave den slags ting, men det er ikke godt, at der mangler sådan et led i kæden. Vi skal være glade for det, der kommer, helt bestemt, og så skal vi lige samle op på det der, så det også på et tidspunkt bliver udført.

De ansvarlige medarbejdere i regionskommunen holder sommerferie og er derfor ikke at træffe.

 



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT