Weekendvejret: Dagene kopierer næsten hinanden

NOTITS | NATUR | 16. AUG • 09:14
NOTITS | NATUR | 16. AUG • 09:14

Ifølge DMI får vi næsten kun sol både lørdag og søndag. Lørdag skulle dog byde på lidt skyer ved middagstid, mens søndag ikke har planer om at gøre brug af den slags.

Temperaturen kommer ifølge meteorologerne til at befinde sig mellem 19 og 22 grader både lørdag og søndag.

Vind bliver der ikke meget af – blot to-tre meter i sekundet begge dage, hvor den ud på aftenen kan aftage til kun en enkelt sekundmeter.

UV-indekset er lørdag varslet til 5,3 og søndag 5,0. Det giver en moderat risiko for solskoldning, hvis man altså opholder sig utildækket i solen og uden solcreme.

Lørdag stod solen op klokken 05:35 og gik ned igen 20:32, mens den bliver liggende i sengen til 05:37 om søndagen og allerede går til ro igen 20:30. Vil man have en lidt lysere nat og fortsat blive i Danmark, er der sol frem til 21:01 i Blåvandshuk lørdag aften. De får også først sol i hovedet fra 06:03 søndag morgen. Søndag er dagen aftaget med to timer og 31 minutter her, mens der fra næste uge nu kun er 14 officielle sommerdage tilbage i 2025. Suk.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT