Udefra ligner den en varevogn, men det er skindet, som bedrager. Indeni personbilen er der nemlig plads til både en motocross og til sovepladser, og derfor er der snarere tale om en autocamper, som familien Orbe fra Rønne har købt. Det gør livet noget nemmere, når sønnen Lukas skal til stævner ovre.
– Motocross er en fantastisk sport for hele familien, for man lever lidt dens stil med at bo på lejrpladserne, hvor de kører ræs, siger Lars Orbe, som kan huske, at sønnen begyndte at få interesse for sporten for seks år siden. En af Lukas' kammerater havde købt en motocross, men turde ikke køre på den, og så overtog Lukas den.
– Han kørte for sjov på den hjemme i haven. Og vi har bare en ganske almindelig parcelhushave, så der kom hurtigt nogle brede spor i græsset. Men han blev bare opslugt af det, siger Lars, som derfor finder det naturligt, at der nu bliver brugt 10 weekender om året på at tage med autocamperen over til stævner.
– Det kræver, at hele familien er indstillet på det, for det tager noget tid, men det er vi også, siger Lars, som ikke selv kører motocross, men er "servicefolk" for sønnen og hjælper med at skrue på motocross'en, når den går i stykker.