Det gik noget bedre på Ørnedalsbanen for Tobias Larsen, som satte gode tider og gik videre til semifinalen. Her blev han dog også ramt af mekaniske problemer. Der var problemer med servopumpen, så bilen var tung at dreje, men fik alligevel kvalificeret sig til finalen, hvor han dog skulle starte på bagerste række. Mekanikerne havde heldigvis fået fixet bilen, men de andre kørere var hurtige, og Tobias kunne ikke helt få sin bil til at yde mere, så han måtte tage til takke med en femteplads.
Tobias Larsen ligger nu på en tredjeplads i det samlede DM i rallycross, men det er endnu uvist, om han kommer til at deltage i de to sidste afdelinger af DM'et, da Teamvwrally står foran en vigtig udvidelse med endnu en racerkører.
– Der er nemlig en lille Larsen junior, der har meldt forventet ankomst her i august, og det er trods alt vigtigere end motorsport, skriver teamet i pressemeddelelsen.
Mekaniker fik debut
Mathias Steinlein og Tobias Larsen var ikke de eneste fra Teamvwrally, der kørte i weekenden. Oliver Jensen havde lagt mekanikerhandskerne på hylden for en dag og deltog i et folkeraceløb, som blev afviklet ved samme arrangement.