Jubilæumskoncert i Rønne

Jubilæumskoncert i Rønne
Skt. Nicolai Kirkes Koncertkor giver jubilæumskoncert med numre fra Den sidste promenadekoncert. Eget foto
NOTITS | KULTUR | 29. SEP • 17:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 29. SEP • 17:00

Der er festlig engelsk kormusik på programmet, når Skt. Nicolai Kirkes Koncertkor giver jubilæumskoncert i kirken lørdag den 11. oktober.

Koret har eksisteret i 25 år og har i årenes løb haft forskellige navne og forskellige dirigenter, men det har altid haft tilknytning til og base i Skt. Nicolai Kirke, fortæller organist Anders Forsberg Svendsen.

Koncerten byder på værker af komponister som Sullivan, MacDowell, Parry og Elgar, og der vil blandt andet være numre som "Rule Britannia", "Jerusalem" og "Land of Hope and Glory", som publikum måske kender fra Den sidste promenadekoncert. Rebecca Forsberg Svendsen dirigerer, Anders Forsberg Svendsen akkompagnerer på flygel og orgel, og Anja Lillemæhlum medvirker på cello.

Koncerten begynder klokken 16 og varer en times tid. Der er entré.

heni



FÅ ABONNEMENT