Førstepladser til gokartkørere
Bornholms Gokart Klub har i weekenden været til to løb i Odense. Først til DM i dino kart om lørdagen på Motorsports Center Fyn og derefter søndag til 7. Afdeling af DGC i Odense Gokart Hal.
Til DM i Dino kart stillede bornholmerne op med fire hold og stillede op i tre vægtklasser. Det ene hold fik dog også et wildcard til sværvægt klassen, som så også fik mulighed for at deltage.
– Vi skulle køre "le mans" i 90 minutter, hvor alle tre kørere skulle ud og køre, fortæller næstformand Michael Poulsen.
BGK sluttede lørdagen med at hente først en førsteplads i letvægtsklassen, repræsenteret af Linus Larsen, Rasmus Krøyer og Frederik Poulsen.
Derefter havde BGK to hold i sværvægtsklassen, som sluttede på en førsteplads repræsenteret af Kennet Larsen, Kristoffer Nothlev og Noah Cederqvist. Derudover fik det andet hold en tredjeplads repræsenteret af Stig Tolstrup, Søren Ressel og Michael Poulsen.
Sidst men ikke mindst havde BGK et hold i mellemvægtsklassen, repræsenteret af Stig Hansen, Anders Krøyer og Max, som sluttede på en sjetteplads.
Fed ræs
Søndag kørte BGK's kørere så syvende afdeling af DGC i Odense Gokart Hal.
– Endnu en fed dag med en masse fedt ræs, hvor Bornholms Gokart Klub stillede op med fire kørere ud af i alt 26 kørere i henholdsvis junior- og seniorserien, fortæller Michael Poulsen.
I juniorserien stille BGK op med Linus Larsen og Frederik Poulsen.
– Linus kørte kørte en super flot tredjeplads hjem i B-finalen efter utrolig tæt ræs. Frederik Poulsen kvalificerede sig til A-finalen og kørte en super flot syvendeplads hjem efter ræs med de bedste i klassen, siger Michael Poulsen og oplyser, at der kørte 10 kørere i hver af finalerne.
Om eftermiddagen var det seniorernes tur, hvor klubben stillede op med Rasmus Krøyer og Stig Hansen.
– Rasmus kørte en super flot tredjeplads hjem, og Stig prøvede kræfter med DGC-serien for første gang, og med sine 61 år kørte han næsten lige op med de unge drenge (ned til 17 år), men sluttede dog på en sjette- og sidsteplads. Men i den ene finale sluttede han kun 13 sekunder efter nummer et, og hvor mange af kørerne har kørt alle syv løb i sæsonen.
– Det skal også siges, at det var Stigs første gang, at han kørte på banen i Odense. Så super stærkt gået af Stig, fortæller Michael Poulsen.
– Så det har været en hel weekend med en masse fedt ræs for vores seje gokartkørere, konstaterer han.


Röryggjuer
Kan bruges om en rød ko, tyr eller kalv med en hvid stribe langs ryggen. Man kan eksempelvis tale om ‘et röryggjut kraitur’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration