Socialdemokrat tager formandspost

Socialdemokrat tager formandspost
Seks partier er enige om at pege på Lars Gaardhøj som regionsrådsformand i Region Østdanmark. Pressefoto: Region Østdanmark
NOTITS | POLITIK | 19. NOV • 11:13
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | POLITIK | 19. NOV • 11:13

Seks partier har indgået aftale i Region Østdanmark.

Lars Gaardhøj (S) bliver regionsrådsformand i den nye Region Østdanmark. Seks partier er blevet enige om at pege på Region Hovedstadens nuværende regionsrådsformand.

– Jeg er både glad for og stolt over, at så mange partier har tillid til mig, og jeg vil gerne kvittere for, at så bred en kreds ønsker at tage ansvar for sundhedsreformen og Region Østdanmark, siger Lars Gaardhøj i en pressemeddelelse.

Bag konstitueringsaftalen står Socialdemokratiet, De Konservative, Venstre, Enhedslisten, Radikale Venstre og Moderaterne, som tegner sig for 32 af det nye regionsråds 47 medlemmer.

Med sundhedsreformen følger også seks nye sundhedsråd, hvor politikere fra regionsrådet og kommunerne sammen skal styrke det nære sundhedsvæsen. Bornholm hører til Sundhedsråd Hovedstaden, hvor Radikale Venstre får formandsposten, mens Socialdemokratiet får posten som næstformand.

– Jeg ser frem til samarbejdet med de seks sundhedsråd, hvor vi sammen med kommunerne skal sikre sundhed tæt på borgerne ude i alle områder af regionen, siger Lars Gaardhøj.

Region Østdanmarks regionsråd skal i 2026 fungere som et forberedelsesudvalg, mens de nuværende regionsråd i regionerne Hovedstaden og Sjælland fortsætter driften, inden Region Østdanmark officielt opstår den 1. januar 2027.

FÅ ABONNEMENT