Problemerne på Klippebo skal løses - men uden politisk indblanden

Problemerne på Klippebo skal løses - men uden politisk indblanden
POLITIK | Mandag 25. september 2023 • 19:15
POLITIK | Mandag 25. september 2023 • 19:15

Det er ikke politikernes rolle at beslutte, hvordan problemerne på Klippebo skal løses. Men de skal løses, mener René Danielsson.

På mandagens møde i Social- og Sundhedsudvalget skulle blandt andet forholdene på Plejecenter Klippebo vendes, efter en beboer i sidste uge fortalte til Tidende, at han nogle gange har ventet et par timer på, at der kommer nogen, når han bruger sit nødkald.

Den oplevelse lever nemlig ikke op til den ældrepleje, man gerne vil levere i Bornholms Regionskommune, fortæller formand for udvalget, René Danielsson (DF). Derfor har udvalget på bagkant af de uheldige episoder bedt om, at man får løst problemerne og får talt om, hvad det er for et narrativ, der kører.

– Men det er et problem, som skal løses af ledelsen og medarbejderne. Det bliver utidigt, hvis vi begynder at blande os i, hvordan det skal løses, for det er jo det, vi betaler dem for, forklarer han.

På papiret er personalet på Plejecenter Klippebo nemlig ikke dårligere stillet, end mange af de andre plejecentre i kommunen, men der er en fortælling om, at man ikke kan nå det hele.

– Og jeg forstår godt, at hvis man har arbejdet der i 25 år, så ser man det bare smuldre, for de mennesker der arbejder der har jo valgt det, fordi de har hjerter af guld, og så er det svært, når der hverken er penge eller ansatte nok.

Det ændrer dog ikke på, at der på Klippebo foregår nogle ting, som udvalget ikke ser andre steder, og det må og skal løses, så kommunen kan være sin ældrepleje bekendt.

– Jeg synes egentlig, at jeg langt henad vejen står på mål for vores ældrepleje, og det gælder også, når der er et eller andet med arbejdstilsynet, hvor der er nogen der går forkert af hinanden. Men når beboerne bliver behandlet dårligt, og kontakten mellem pårørende og personale bliver hård, så er vi ude over, hvad jeg kan lægge navn til.

Han forventer derfor at se de konkrete problemer blive løst af medarbejdere og ledelse på plejecenteret.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT