Der blev både drøftet lokale og internationale forhold, da Enhedslisten Bornholm holdt generalforsamling. Der blev også valgt en ny bestyrelse og genvalgt folketingskandidater. Generalforsamlingen foregik på Rønne Theater, men med tiden kan det være, at partiet kan mødes i dets eget hus.
Gruppeforperson og bestyrelsesmedlem Morten Riis glæder sig over, at generalforsamlingen valgte at gøre et velfærdsoprør til en central del af strategien for Enhedslistens Bornholms arbejde de kommende år, og folketingskandidat Laura Kofod fortæller, at Enhedslisten Bornholm er dybt involveret i at skabe folkelig bevægelse, der kan presse regeringen til at sætte lige så hårdt ind over for Israel, som den gør over for Rusland. Målet er en øjeblikkelig og varig våbenhvile.
Lokalt vil partiet også arbejde for en bevægelse for grøn omstilling, og Enhedslisten prøver også at finde et hus, der kan danne rammen om partiets aktiviteter på Bornholm.
Enhedslisten Bornholms nye bestyrelse består af Laura Kofod, Morten Riis, Tine Eriksen, Jesper Gredsted og Gert Andersen, mens Asta Kofod og Emil Boesen blev valgt som suppleanter. Laura Kofod og Frida Kristensen blev genvalgt som lokale folketingskandidater. Enhedslisten Bornholm vælger først kandidater til kommunal- og regionsvalget næste år.