Forslag om at se på bopælspligt blev hældt ned ad brættet

Forslag om at se på bopælspligt blev hældt ned ad brættet
Aakirkeby fra luften. Her har man stadig bopælspligt. Torsdag aften kom Enhedslisten ingen vegne med sit ønske om, at det også skal gælde i flere byer end de otte nuværende. Foto: Jacob Jepsen
POLITIK | Torsdag 16. februar 2023 • 19:15
Jakob Marschner
Journalist
POLITIK | Torsdag 16. februar 2023 • 19:15

Bopælspligten opretholdes i de byer, der har den – og er stadig ophævet alle andre steder. Hverken Enhedslisten eller Dansk Folkeparti fandt torsdag støtte til at arbejde hen imod mere bopælspligt.

Der er bopælspligt i otte byer på Bornholm: Rønne, Nexø, Aakirkeby, Hasle, Allinge, Svaneke, Gudhjem-Melsted og Klemensker. Ejer man et hus i en af de otte byer, skal man også have folkeregisteradresse på adressen.

Udenfor de byer er der ikke bopælspligt. Så her må man eje, købe og sælge hus om fritidshuse og fleksboliger, og der er ikke noget krav om folkeregisteradresse.

Sådan har det været de seneste 10 år, siden Bornholm ophævede bopælspligten udenfor de otte byer tilbage i 2013. Og sådan er det stadig – også efter at kommunalbestyrelsen torsdag aften igen havde bopælspligten oppe at vende. Det havde man, fordi Enhedslisten gerne vil indføre bopælspligt flere steder.

Det ønske stod partiet imidlertid alene med. Debatten varede næsten en time, men fører ikke til, at noget omkring bopælspligt bliver ændret eller bare undersøgt blandt borgerne i byer uden bopælspligt.

Flere byer bliver mørklagt

Særligt i Sandvig og Aarsdale har den ophævede bopælspligt ført til færre helårbeboere end dengang, hvor der stadig var bopælspligt på husene i de to byer.

Da kommunen gjorde tallene op i 2021, var 108 af de 182 helårshuse i Sandvig ubeboede. Det svarer til 59 procent. I Aarsdale var 98 ud af 234 helårshuse mørklagt det meste af året (42 procent). Begge steder er andelen af ubeboede huse steget hvert år, siden bopælspligten forsvandt.

Vang, Bølshavn, Rø og Listed er de næste i rækken af byer på Bornholm med mange ubeboede huse.

Samlet har Bornholm seneste 10 år set 684 boliger glide ud af den mængde boliger, hvor ejeren skal have folkeregisteradresse for at måtte eje dem. Samtidig er antallet af beboede helårsboliger faldet tilsvarende.

I dag mangler Bornholm helårsboliger. Kommunalbestyrelsens vision er stadig at være 42.000 på Bornholm om nu fem år. Siden den vision kom til verden, har den kommende energiø betydet, at behovet for boliger bliver endnu større, end kommunalbestyrelsen kunne forudse, da visionen blev skabt.

Men antallet af helårsboliger stiger ikke. Det falder.

Ingen vilje til folkeafstemning

Enhedslisten foreslog, men ikke kunne finde flertal for at lade kommunen stoppe helt med at udstede fleksbolig-tilladelser, der knytter sig til boligen. Og i stedet kun udstede tilladelser, der knytter sig til boligens ejer.

På den måde vil huse, der har fået fleksbolig-status, ikke permanent og automatisk forsvinde ud af samlingen af bornholmske helårshuse.

Samtidig foreslog Enhedslisten at sætte høringer i gang om måske at genindføre bopælspligt i alle byer uden bopælspligt, hvor mindst 10 beboere ønsker sådan en høring. Enhedslisten så også for sig, at nogle af de høringer kunne munde ud i vejledende folkafstemninger om ja eller nej til at genindføre bopælspligt.

Men Enhedslisten fandt ikke støtte til nogen af delene. Støtte fandt heller ikke Dansk Folkeparti, der ønskede at gøre én by til "prøvekanin" for, om man skal gå videre med at se på bopælspligten.

I stedet meldte parti efter parti hus forbi.

– Vi er det her i sammenhæng med hele diskussionen om Bornholms udvikling. Og vi ser det som dybt skadeligt for ønsket om, at vi kan tiltrække folk til at arbejde og bo her, sagde gruppeformand Claus Larsen-Jensen (S).

– Kan I huske for år tilbage, da boliger stod tomme? Mange af de boliger er nu blevet solgt til folk, der kommer her og bruger butikkerne og deltager i det lokale liv. Så kan nogle måske synes, at det er underligt, at nogle ejer et hus, men ikke bor her hele året. Men nogle finder ud af, at de gerne vil være på Bornholm hele året og ender med at bo her hele året.

– Svaret på de tomme boliger er ikke at ændre vilkårene for de eksisterende boliger, men at se at få bygget nogle flere boliger, sagde Claus Larsen-Jensen.

– Vi mener, at vi skal fastholde bopælspligten, som den er i dag. Vi mener ikke, at vi skal gøre det usikkert, hverken for dem der har en fleksbolig eller dem, der er startet med at have sådan en. Det gør også, at nogle begynder at kigge på Bornholm, sagde borgmester Jacob Trøst (K).

– Hvis vi ændrer på bopælspligten, riikerer vi at gøre nogle insolvente. Der er en risiko for, at vi vil stavnsbinde nogle mennesker til deres huse, sagde han.

– Ligesom Socialdemokratiet mener vi, at det vil være skadeligt at gå tilbage til gamle tider, sagde gruppeformand Søren Schow (V).

– Jeg tror, at vi har brug for ro og sikkerhed om bopælspligten, sagde gruppeformand Kirstine van Sabben (BL).

Tomme huse blev forudsagt

René Danielsson konstaterede, at det fra start blev forudsagt, at det ville koste helårs-bornholmere at ophæve bopælspligten, og at forudsigelserne har vist sig at holde.

– Alle de bekymringer, som Teknik og Miljø kom med i 2013, er blevet til virkelighed. Vi har fået nogle pæne fleksboliger, men det har også kostet rigtig meget, sagde han.

– Det er ikke et forslag om, at vi skal genindføre bopælspligten. Det er et forslag om, at vi kal have en proces omkring det. Det ønsker vi, fordi der i byerne uden bopælpligt er mange borgere, der gerne vil have bopælspligten genindført, fordi de gerne vil have mere liv hele året, sagde gruppeformand Morten Riis (EL).

– Bopælpligten fyldte meget i valgkampen, men den vilje der dengang var til at se på den igen, er der åbenbart ikke mere. Vi synes bare, at når bopældpligten fyldte så meget, har vælgerne vel også et krav på, at vi faktik arbejder videre med den. Men det kan jeg så forstå, at der ikke er vilje til mere, sagde han.

 

 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT