Christina åbner sin nye butik med bævrende knæ og bankende hjerte

Christina åbner sin nye butik med bævrende knæ og bankende hjerte
Christina Holm Winsløw i sin nyåbnede butik onsdag. Foto: Torben Østergaard Møller
ERHVERV | Onsdag 1. november 2023 • 15:30
ERHVERV | Onsdag 1. november 2023 • 15:30

Christina Holm Winsløw fra TV2 Bornholm åbnede onsdag sin nye butik, Fashion Resales, i Rønne.

Christina Holm Winsløw, som er kendt tv-vært på TV2 Bornholm, har holdt ferie fra sit daglige arbejde, hvilket dog ikke har levnet tid til at ligge på den lade side.

Hun har nemlig haft travlt med at sætte lokalerne i stand til sin nye butik på Lille Torv i Rønne, hvor hun onsdag formiddag åbnede Fashion Resales.

Den er en aflægger af den butik, hun allerede har i Nexø, idet konceptet er det samme: Genbrugstøj af høj kvalitet, og noget af det tøj, der er til salg, kommer ydermere fra kendisser som eksempelvis Lina Rafn, Birgitte Hjort Sørensen, Søs Fenger, Sofie Lassen-Kahlke, Caroline Fleming, Iben Hjejle og Paprika Steen. På webshoppen fashion-resales.dk finder man hele 43 af disse kendte ambassadører, og det er en del af konceptet, at Christina Holm Winsløw faktisk ikke selv tjener noget på butikkerne, idet overskuddet går til diverse godgørende formål.

Her onsdag formiddag står hun glad og fornøjet og tager imod i sin nye butik, som er pænt fyldt op af kolleger fra tv-stationen, som åbenbart lader nyheder være nyheder, mens de i stedet nyder en god kop kaffe. Men ellers står hun normalt ikke selv rent fysisk bag disken, idet hun jo skal passe sit job på TV2 Bornholm, til gengæld har hun skabt nogle arbejdspladser, idet personalet på i alt tre nu skal deles om at passe begge de to butikker.

– De veksler, og på den måde kan de også bringe tøj frem og tilbage mellem butikkerne, hvis nogle af vores kunder eksempelvis på Instagram har set noget tøj i den ene butik, som de gerne vil have fragtet til den anden, siger hun.


En del af butiksejerens kolleger fra TV2 Bornholm mødte frem til åbningen. Foto: Torben Østergaard Møller

Barista

Her i Rønne lå der tidligere en kaffebar, og man vil fortsat kunne få sig en god kop kaffe, selv om det altså nu er Fashion Resales, der fylder lokalerne.

Er personalet så blevet uddannet til baristaer?

– Ja, det skal man faktisk ikke kimse ad, det er ikke bare sådan lige at lave en god kop kaffe. Så vi har haft en hel måned, hvor vi har øvet os i at kværne kaffen, finde ud af, hvor meget der skal i, varme mælk og så videre. Det er en ren videnskab at lave en god kop kaffe som den, vi nu serverer, siger Christina Holm Winsløw.

Og nu er du vel spændt på, om der er et kundegrundlag til din nye butik?

– Ja, jeg har faktisk bævrende knæ, hvis jeg skal være helt ærlig. Bævrende knæ og bankende hjerte, for det koster trods alt nogle penge at åbne en butik, og der er nogle lønninger, der skal betales. Først og fremmest handler om at kunne betale sine ansatte, for går det ikke, kan jeg dreje nøglen om og lukke butikken, men jeg er jo megaglad for det personale, jeg har.

Det er et sats?

– Det er altid et sats. Men jeg har bare konstateret, at der er langt fra Rønne og til Nexø, så jeg håber, at der er masser af kunder her i byen, som har lyst til at kigge forbi nu, hvor det bliver nemmere.


Christina Holm Winsløw i sin nyåbnede butik onsdag. Foto: Torben Østergaard Møller

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT