Tidligere chef for BAT: Vi skylder Jørgen Andersen en stor tak

Jørgen Hammer, tidligere trafikchef for det bornholmske trafikselskab BAT skriver mindeord om Jørgen Andersen, der er død, 78 år:
I december 1981 startede Jørgen Andersen Bornholmerbussen, der som rute gik fra Københavns Hovedbanegård over Dragør, med færgen til Limhamn og derfra til Ystad med forbindelse til og fra Bornholmstrafikken. En rute, der hurtig blev populær hos bornholmerne, der fik et billigt og direkte alternativ ved rejser til og fra hovedstaden.
Da jeg i januar 1982 bliver ansat af amtet for at forberede det kommende bornholmske trafikselskab var Jørgen Andersen én, man hurtig kom i kontakt med. Da BAT startede den 1. juni blev det hurtigt aftalt med Jørgen Andersen, at Bornholmerbussens køreplan kom med i BAT’s køreplaner sammen med Bornholmstrafikkens, så det var nemt se, hvordan man kom fra et sted på Bornholm til og fra hovedstaden.
Samarbejdet udviklede sig gennem årene med besøg hos Jørgen i Smørum, hvor han i sin store have have etableret Stormose Jernbane, der var etableret med skinner og materiel fra den tidligere tipvognsbane fra Hasle Klinkerfabrik til Hasle Havn.
Idérig, festlig og kontroversiel
Jørgen var en idérig og festlig herre, men også kontroversiel, når han følte sig trådt på af aktører, der i hans øjne ikke agerede på en fair måde.
Således reagerede han kraftigt over DSB’s initiativ med at sende IC3 tog til Ystad efter Øresundsforbindelsens åbning, da han fandt konkurrencen fra de subsidierede tog unfair. Tilsvarende da Molslinjen vandt udbuddet af den samfundsbegrundede trafik til og fra Bornholm, og Molslinjen introducerede Kombardobussen. Den kom nu med færgen over, og Jørgen forstod aldrig, hvordan de kunne levere buskørsel mellem Bornholm og København til priser, som kun kunne være realistiske, hvis udgiften til færgeoverfarten ikke talte med.
Nu er kampen slut, og vi skylder Jørgen Andersen en stor tak for den service, Bornholmerbussen og firmaets medarbejdere i alle årene efter 1981 har ydet os, ved at sikre os gode forbindelser til alle Bornholmstrafikkens og Bornholmslinjens færgeankomster og -afgange i Ystad.
Æret være hans minde.

NYT JOB
MEST LÆSTE


Ejn sæksara
Et sæt bestående af en stor snaps og et lille glas øl. Betegnelsen kommer af, at det kostede seks øre.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration