Kurt var ud af en stenhuggerfamilie, og faren, Harry Jensen, der kom fra Sverige og oprindelig hed Jönsson, drev HJS Stenhuggeri i Søndre Allé i Rønne. Her kom Kurt i oplæring hos sin far med henblik på at overtage virksomheden. Det kom han til, allerede inden oplæringen var overstået, idet Harry Jensen døde i oktober 1981.
– Kurt havde lært meget af sin far, så han klarede det alligevel, og han tog også på forskellige kurser, fortæller Birthe Jensen.
Hun arbejdede som økonomaassistent på Bornholms Hospital, men blev efterhånden en større del af familievirksomheden og endte med at arbejde fuld tid i stenhuggeriet.
HJS Stenhuggeri byggede nyt værksted på Åkirkebyvej i Rønne og tog det i brug i 1986. Her blev der primært fremstillet gravsten, men også blandt andet granitplader til køkkener, fuglebade, lysestager og gårdsten.
Birthe og Kurt E. Jensen solgte i 2009 til De Forenede Granitbrud. I dag drives stenhuggeriet på Åkirkebyvej af Danske Stenhuggerier.