Hun fortæller dog, at hun vil forsøge at få nogle foreløbige tal fra kommunen inden stillingerne bliver slået op, så AOF kan have et estimat over, hvor mange kursister og dermed lærere der er.
– Når vi møder lærerne, opfordrer vi dem jo også til at søge stillingerne, der bliver slået op. Men om de søger, det ved vi jo ikke. Noget af det, vi kan se andre steder, er, at sproglærerne tit er loyale overfor opgaven og kursisterne. Men jeg ved ikke, om det er anderledes her, når det er lokale, der har haft opgaven i mange år, siger Betina Johansson og fortsætter:
– Men vi vil jo også fortælle lærerne lidt om, hvad vi tilbyder, og hvad det er, de kigger ind i, når man er ansat hos os. Så må de jo tage stilling til, om de synes, det er interessant eller ej.
AOF er dog heller ikke helt nye på Bornholm, selvom hovedadressen fortæller, at det ligger i Esbjerg.
– AOF er jo blevet kæmpestor, og vi er i gang med en koncerndannelse. Men noget af det, som ligger os på sinde alle steder, er, at vi vil skabes af det lokale. Så vi har fem regioner, og i hver region har man sin egen bestyrelse. Der skal også være et lokalråd i hver kommune i regionerne, så det har vi også på Bornholm, siger Vinnie Lerche og fortsætter: