Vi kan tale om alt det, der fylder for den ene part – hvorfor vi er her i dag, og hvorfor du har anlagt sagen. Måske handler det slet ikke om den traktor; måske handler det om, at du har trådt på mig gennem mange år. Det kan være ét eller andet, og så var det bare dråben. Nå, siger den anden så – det anede jeg slet ikke.
Det kan være sådan nogle små ting, der kommer på bordet, og som kan gøre, at man kan løse sagen, uden den skal i retten. På den måde sparer de også udgiften til advokater i forbindelse med hovedforhandlingen (selve retssagen, red.).
Hvilke fordele kan der være ved retsmægling fremfor en retssag?
– For det første koster det ikke noget. Der vil altid være en kæmpeadvokatomkostning i forbindelse med hovedforhandlingen. For det andet er det ikke sikkert, at det er en fordel at vinde i retten. Det er ikke sikkert, at nogen af parterne vil være helt tilfredse med resultatet, og medmindre du er interesseret i at sælge huset, skal du altså stadigvæk kigge på dine naboer. Så hjælper det ikke, at man har en dom for, hvor højt hegnet må være, hvis man stadigvæk er rasende på hinanden. Derfor kan det være en fordel at forsøge med retsmægling.
Hvor kommer du fra oprindeligt?