– Da glaspusteriet åbnede, var det bare så interessant, at jeg stod og hang der over rækværket, og så var der en, der sagde, at hvis jeg skulle stå der hver dag, kunne jeg lige så godt komme ind og hjælpe til.
Det fortæller Pernille Bastrup om, hvordan det gik til, at hun som ganske ung kom ind i glaspusterfaget og nu står foran sin sæson nummer 44 på Gudhjem Glasrøgeri.
Virksomheden holder vinterlukket, hvilket giver Pernille Bastrup en tiltrængt mulighed for at holde ferie og fejre sin 60 års fødselsdag mandag den 31. januar.
Pernille Bastrup betragter sig selv som gudhjembo og erklærer, at hun elsker sin by. Men faktisk er hun født i Muleby og voksede op på Fyn. Der har dog livet igennem været en klar tilknytning til Gudhjem, idet oldemoren var søster til Hedvig Høst (kunstmaleren Oluf Høsts hustru), og barndommens sommerferier blev holdt i familiens sommerhus i Gudhjem.