Her blev hun takket og fik nogle ord med på vejen fra næstformand, Ulla Bechsgaard.
– For fem år siden meddelte Luise Müller, at hun ville træde ud af bestyrelsen, men hun blev overtalt til at fortsætte som kasserer uden for bestyrelsen, en opgave hun nu lægger fra sig, lød det blandt andet i talen fra Ulla Bechsgaard.
Luise Müller startede sit engagement i byforeningen tilbage i 2010, efter at hendes og mandens hus i Kirkestræde 12 året før var blevet kåret som Årets Hus af netop Rønne Byforening. Da hun blev valgt ind i bestyrelsen, assisterede Luise Müller i første omgang den daværende kasserer H.V. Jørgensen med opkrævning af kontingent - en opgave, der dengang var noget meget mere tidskrævende end i dag.
– Registreringen af medlemmerne var skrevet på kartotekskort, og opkrævningen foregik personligt ved, at kasserer og kassererassistent opsøgte medlemmerne på privatadressen for at modtage kontantbetaling, fortalte Ulla Bechsgaard.