Alder er bare et tal: 80-årig mekaniker er 'uundværlig'

Alder er bare et tal: 80-årig mekaniker er 'uundværlig'
Børge Helge Sørensen fik en gavekurv på sin fødselsdag, viser et billede, der er lagt op på cykelholdets facebookside. Foto: BHS - PL Beton Bornholm
DAGENS NAVN | Lørdag 2. december 2023 • 05:30
DAGENS NAVN | Lørdag 2. december 2023 • 05:30

Børge Helge Sørensen fyldte 80 år den 21. november. Siden 2014 har han været frivillig mekaniker på cykelholdet BHS - PL Beton Bornholm.

Hvad laver du hos cykelholdet?

– Jeg har været her i 9-10 år og er mekaniker. I Ringsted, hvor jeg bor, har jeg al materiellet. Rytterne har deres cykler derhjemme, og så har jeg reservecykler-, hjul og andre ting og sager. Jeg gør klar, når vi skal ud til løb og samler også cykler for holdet.

Er du uddannet cykelmekaniker?

– Nej, jeg er uddannet automekaniker. Men jeg har selv kørt cykelløb i 20 år, så det er sådan lidt autodidakt.

På hvilket niveau kørte du?

– Jeg kørte i B-klassen. Men så skete der det, at jeg var i en klub, hvor der var en A-rytter og en juniorrytter, som var med på henholdsvis seniorlandsholdet og juniorlandsholdet. Jeg tog mig lidt af dem, samtidig med at jeg også selv kørte lidt - det holdt jeg så op med, og så tog jeg mere over på det andet. Men så fandt DCU-folkene på lige at hapse mig til at være mekaniker, og så greb det om sig. Jeg har rejst med landsholdet til udlandet og været til verdensmesterskaber og store etapeløb i Europa. Nu er systemet så lavet om, så det er worldtour-holdene, der kører - dengang var det landshold. Så havde jeg også et cykelhold i Næstved, hvor jeg selv var sportsdirektør og mekaniker i 80'erne og 90'erne. Men når man er 80, er man ikke så habil, som man var tidligere. Men jeg er da med til alle løbene herhjemme i Danmark og sådan lidt hist og pist.

Har du altid interesseret dig for cykelsport?

– Ja, det må jeg sige, jeg har.

Helt fra barnsben?

– Da jeg gik i skole, havde jeg en kammerat, der kørte 32 kilometer hver dag frem og tilbage til skole. Da der var seksdagsløb, sad vi og kiggede i aviserne, da vi var 14-15 år. Han havde forbindelse til en cykelklub, og pludselig var jeg så meldt ind i den, og så er det gået sådan siden.

Hvordan endte du på BHS - PL Beton Bornholm?

– Det var vel Frank - altså Jesper og Christians (sportsdirektører på holdet i dag, red.) far, der ringede og spurgte, om jeg kunne tænke mig at hjælpe til som mekaniker. Det sagde jeg ja til, og så er det blevet mere og mere.

Holdet skriver på Facebook, at du er uundværlig på cykelholdet, en fantastisk hjælp i hverdagen, hvor du hjælper med det ene og det andet, og at du er en unik og rigtig god ven...

– Ja, det kan da godt være, de har ret i det.

Er det noget, du gør dig umage med?

– Næ, det er bare min natur. Sådan er jeg.

Hvordan synes du, cykelsporten har udviklet sig gennem årene?

– Den har vel udviklet sig positivt. Der er blandt andet kommet mere struktur på rytterne, efter holdene rundt omkring er kommet.

Og hvad med bornholmerholdet?

– Jeg tror, vi får et godt hold i år. Jeg synes, de ryttere, vi har fået ind, er ret gode. Jeg håber, det bliver bedre end i år.

Hvor længe bliver du ved med at være på holdet som frivillig?

– Det ved jeg ikke. Når de ikke vil have mig mere, må jeg jo stoppe.

Er der tegn på det?

– Nej, det tror jeg sådan set ikke, der er. Men man ved jo aldrig. Christian (sportsdirektør, red.) siger, jeg har skrevet kontrakt for hele 2024 - det vidste jeg ikke, siger Børge Helge Sørensen med et stort grin.

– Men som du ved, er jeg jo 80 år, og så skal man tage et år ad gangen og se, hvordan det går.

Blå bog

Navn: Børge Helge Sørensen

Bopæl: Ringsted

Alder: 80

Job: Frivillig mekaniker

Det skrev holdet på Børges fødselsdag

????KÆMPE TILLYKKE TIL BØRGE ????

I dag fylder vores allesammens Børge 80 år!

Børge er uundværlig for vores cykelhold, og en fantastisk hjælp i hverdagen, hvor han servicerer rytternes cykler og reservecykler, samler nye cykler, indkøber nyt grej og i generelt sikrer at alt udstyr er i perfekt stand.

Børge er unik, en rigtig god ven, en detaljeorienteret og super loyal støtte og en gave til cykelsporten og vores cykelhold.

Børge er et verdensklassebillede på en frivillig i sporten. Han har altid hjertet med og har givet en stor del af sit liv til sporten.

I dag er det DIN dag ????

Vi er fulde er respekt og taknemlighed.

80 år - still going strong!

Stort tillykke, Børge! ????

Kilde: BHS - PL Beton Bornholm på Facebook

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT