Bornholms Havvind får klar opbakning til ét område

Bornholms Havvind får klar opbakning til ét område
Bornholms Havvind har lavet denne visualisering af de privatejede vindmøller med den store havvindmøllepark fra fremtidens energiø i baggrunden. Kilde: Bornholms Havvind
MILJØ | Tirsdag 5. april 2022 • 15:30
Tommy Kaas
Redaktør
MILJØ | Tirsdag 5. april 2022 • 15:30

Bornholms Havvind, der vil opsætte en privatejet havvindmøllepark med syv møller ud for Bornholm, præsenterede fire udpegede områder på et borgermøde.


Initiativgruppen Bornholms Havvind, der ønsker at opføre en privatejet havvindmøllepark med syv møller ud for Bornholm, holdt mandag aften borgermøde på Campus Bornholm og præsenterede fire mulige placeringer for fremtidens – lille – havvindmøllepark.

Og af områderne ud for Slotslyngen, ud for Nordskoven, ud for Rønne og ud for Nexø var der klar opbakning til ét: Rønne. Det fortæller Helle Munk Ravnborg, forperson i Bornholms Havvind.

– Meldingen var, at den bedste idé er at sætte vindmøllerne op på indersiden af møllerne til energiøen. Hvis der står en hel masse vindmøller i forvejen, gør det ikke den store forskel, at der står syv privatejede havvindmøller foran, siger Helle Munk Ravnborg.

Der var ikke tale om 100 procent enighed, påpeger Helle Munk Ravnborg, men en overvejende opbakning.

Der var også kritiske røster blandt de mere end 100 fremmødte på mandagens borgermøde. Blandt andet blev det foreslået at leje et areal ved Polen og sætte havvindmøllerne op dér i stedet, men generelt mener Helle Munk Ravnborg, at der var stemning for, at Bornholm også selv tager ansvar og har havvindmøller stående ud for kysten.

 


Tæt på kysten

Striben på syv havvindmøller er i Bornholms Havvinds fire udpegede områder placeret relativt tæt på kysten – helt ind til cirka fem kilometer ud for Nordskoven.

Og der er en grund til, at havvindmøllerne skal tæt på kysten, forklarer Helle Munk Ravnborg. Man vil nemlig gerne ind på en havdybde under 40 meter på grund af omkostningerne til de monopæle af stål, der skal bankes langt ned i havbunden.

 

Pris: 1,3 mia. kroner

Processen bliver nu at indlede en dialog med klimaministeren og erhvervsministeren for at se, om man kan reservere området, som man ender med at lægge sig fast på. Helle Munk Ravnborg understreger i den forbindelse, at der ikke er taget nogen endelig beslutning om havvindmølleparkens placering, og at de tre andre mulige placeringer ikke er pillet af bordet.

Der skal til formålet oprettes et egentligt havvindmøllelaug, som Bornholms Havvind håber at få 800.000 kroner til via kommunens grønne tilskudspulje. Tilkendegivelsen er der, men pengene er endnu ikke frigivet.

Hvis – eller når – de kommer, kan havvindmøllelauget blive oprettet, og man kan begynde at finde ud af, hvordan man får solgt de 480.000 andele, som havvindmølleparken skal splittes op i.

De 480.000 andele koster hver 2.700 kroner, hvilket vil sige, at der skal rejses 1,3 milliarder kroner, som ventes at være omkostningen til opsætning og 30 års drift af havvindmølleparken.

Hvis det hele glider, og alt går efter planen, sigter Bornholms Havvind efter at have en privatejet havvindmøllepark ud for den bornholmske kyst senest den 31. december 2026, oplyser Helle Munk Ravnborg.

 


For eller imod?

Bornholms Havvind er klar med fire områder; Slotslyngen, Nordskoven, Rønne eller Nexø. Hvad foretrækker du?

Sådan spurgte vi på Tidendes facebookside. Herunder kan du se nogle af svarene.

Maiken Jørgensen:
– Dem alle. Men der bliver nok for mange protester ved Hammershus fra dem, der ikke bryder sig om synet af vindmøller.

Mikkel Boye Hauger:
– Alle fire.

Allan Hansen:
– Dem alle. En grøn ø kræver også grøn energi.

Barbara Tschammer:
– Ingen af dem. Er I nogensinde kørt i retningen af Berlin? Det er så forfærdeligt.

Helene Marie Hassager:
– Ingen af stederne. Hvorfor ikke stille havvindmøllerne et sted, hvor udsigten fra vores skønne ø ikke ødelægges for bestandig?

Egon Olsson:
– Ingen af dem. De vindmøller er helt unødvendige. Hvis man ønsker mere vindmøllestrøm så sæt flere vindmøller op ude ved energiøen, det andet er spild af resurser.

Nickie Yvonne Nielsen:
– Man sætter da ikke dem udenfor Hammershus, det vil ødelægge udsigten.

Peter Bredahl Paulsen:
– Tåbeligt at lave så få møller, når der nu skal være et af verdens største vindmølleprojekter et par stenkast derfra. Lad os dog blive koblet på der.

Hanne Kronow:
– Det mest tåbelige vil da være at placere vindmøller ved Hammershus, så ødelægger Bornholm det virkelig for sig selv.





En sijllavitta



‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
FÅ ABONNEMENT