Arne Ipsen har skrevet endnu et stykke haslehistorie

Arne Ipsen har skrevet endnu et stykke haslehistorie
Arne Ipsen er aktuel med en bog om en sangglad familie fra Hasle. Arkivfoto
KULTUR | 19. MAJ • 16:50
Holger Larsen
Journalist
KULTUR | 19. MAJ • 16:50

"En sangglad bornholmsk familie" er netop udkommet.

Journalist og forfatter Arne Ipsen er blevet 83 år, men har stadig fuld gang i sit forfatterskab, som har resulteret i endnu en bog: "En sangglad bornholmsk familie – minder om hverdag og fest i 1950-60’erne".

Historie, folks beretninger og fortælleglæde er drivkræfter, siger han selv om sit fortsatte skriveri.

Arne Ipsen havde sin barndom i Hasle og var i mange år journalist ved ugeavisen Det Grønne Område i Lyngby-Taarbæk. Han er forfatter og medforfatter til et større antal bøger om egnshistorie og folkeliv.

Arne Ipsen har i mange år boet udenfor Bornholm, og han bor i dag i Helsingør. Men han har i alle årene bevaret en glødende interesse for øen og specielt hasleområdet. Det afspejles i mange af bøgerne, hvor han blandt andet har skrevet om fiskere og røgerifolk, om kulbrydning og redningsvæsen.

– Jeg har mange gange tænkt på, hvor lokalhistorien ville have været, hvis ikke Arne Ipsen havde samlet historien fra området, sagde Richardt Vang-Olsen, formand for Hasles lokalhistoriske forening for nogle år siden i forbindelsen med udgivelsen af endnu en "haslebog".

"En sangglad bornholmsk familie" er da også udgivet med støtte fra Hasle og Omegns Byting. Bogen giver et bud på familiesammenhold og generationsmøder. Et bindingsværkshus med to boliger på Fælledvej i Hasle var i tre årtier fra 1950’erne hjemsted for tre familiegenerationer med sangglæde. Sangene blev nedskrevet i tre familiesangbøger. Nogle af sangene blev kopieret til Dansk Folkemindesamling.

Bogen er udkommet på forlaget Mellemgaard.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT