Gratis musik er ikke en guldgrube: 'Vi gør det, fordi vi har lyst'

Gratis musik er ikke en guldgrube: 'Vi gør det, fordi vi har lyst'
Rasmus og Linette Lintrup overtog kroen i Klemensker tilbage i 2021. Foto: Anette Vestergaard
KULTUR | 5. JAN • 15:30
KULTUR | 5. JAN • 15:30

Det gik over al forventning, da familien på Klemens Kro sidste år gennemførte en række arrangementer med livemusik, og derfor håber de på at kunne gentage succesen til sommer.

Har du lyst til at spille på Bornholms måske mindste udendørs scene til sommer?

Sådan skriver Klemens Kro i et opslag på Facebook, hvor de efterlyser de artister, der skal spille i kroens baggård hver onsdag i juli.

I sommer havde de nemlig for første gang et helt set-up efter et par års tilløb med et par små arrangementer.

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT