70 år og stadig i gang: 'Jeg har altid forsøgt at gøre mig nyttig'

70 år og stadig i gang: 'Jeg har altid forsøgt at gøre mig nyttig'
Per Ole Petersen fyldte mandag 70 år, og senere i år har han 25-årsjubilæum som ansat i feriehusbureauet Sol og Strand. Pressefoto: Sol og Strand
1. APR • 05:30
Henrik Nielsen
Journalist
1. APR • 05:30

Skoleleder, politiker og volleyballtræner er blot noget af det, Per Ole Petersen har kunnet kalde sig. De seneste mange år har feriehuse domineret hans arbejdsliv, og han ser et bestemt fællestræk ved de ting, han har beskæftiget sig med.

Lægger man årene i hans karrierer sammen, har Per Ole Petersen været aktiv i flere år, end han har l...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT