Historien i billeder
Jørn Nygaard er formand for De Gule Spejdere i Nexø:
– Vi lægger vægt på praktiske færdigheder i et tillidsfuldt samarbejde, med respekt for håndværket og naturen, og giver de unge en solid ballast, de har glæde af livet igennem, siger han.
Et telt er stillet op på græsplænen, og her kan man se en collage af billeder, som giver et rids over troppens 25-årige historie. Om forvandlingen af "Smedjan" til en spejderhytte. Her er billeder, der fortæller om spejdernes deltagelse i den fælles spejdermarch Bornholm Rundt, om korpslejre, europæiske fælleslejre i England og Schweiz og i Rold Skov, om deltagelse i spejderturneringer og det helt specielle wagadogoløb, om fanevagt ved en konfirmation, og om troppens første lejr udenfor Bornholm – i Olofström i Blekinge i 2003.
– Vi rejser over hvert år og deltager i turneringer, og det er fascinerende at komme rundt og møde mange forskellige nationaliteter, siger Finn Kofoed.
Fra bævere til rovere
Medlemstallet har svinget meget gennem årene. Da man var flest, var der 50-60 stykker. I øjeblikket er der 34 aktive medlemmer, og når man åbner døren ved jubilæet er det også i håb om at få tilgang.
De Gule Spejdere rummer alle aldersklasser fra fem år og opefter. De mindste er bævere, så kommer ulve, stifindere, spejdere, pionerer og de voksne, der er over 25 år, kaldes rovere.