Cyklist påkørt i Rønne
En cyklist er torsdag eftermiddag blevet påkørt af en bil i rundkørslen ved Store Torvegade og Gartnervangen i Rønne.
Ifølge presse-fotos.dk ankom politi og ambulancereddere til stedet, og cyklisten blev tilset i ambulancen.
– Cyklisten er blevet ramt af bilen, men er heldigvis ikke kommet slemt til skade. Vi ved endnu ikke, om det er nødvendig at køre cyklisten til skadestuen, men i så fald vil det være for at blive tjekket, oplyser Bornholms Politi til presse-fotos.dk.
Rundkørlsen er blevet åbnet for trafikken igen efter at have været spærret.
NYT JOB
MEST LÆSTE
Totalrenovering på plads
Lad læretid tælle som fuldtidsarbejde

Te betronijns
Når man får noget ‘te betronijn(s)’, så får man det på kredit. I Bornholmsk Ordbog illustreres udtrykket blandt andet med følgende citat: ‘Hajn ræstar ju ejnhillu alt, så vi torr væl foie lâ’jn få mera te betronijngs’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration