André Jeglertz har ført Manchester Citys kvindehold til det engelske mesterskab for første gang i ti år.
Svenskeren Andrée Jeglertz skuffede i sommer med Danmark ved EM i kvindefodbold.Onsdag blev han og Manchester City engelsk mester, efter at rivalen Arsenal spillede 1-1 med Brighton.
Jeglertz havde sikret sig jobbet i City allerede inden slutrunden i Schweiz, hvor Danmark tabte sine tre gruppekampe og rejste tidligt hjem.
Han overtog herefter et City-hold, der historisk vadede i andenpladser og senest var blevet nummer fire i Women's Super League, som den bedste række hedder.
Takket være en spektakulær hjemmebaneform og 19 mål i 21 kampe af den jamaicanske Khadija Shaw blev det forvandlet til Manchester Citys første mesterskab siden 2016 og det kun andet i klubbens historie.
- At hjælpe dette hold med at vinde WSL-titlen er noget, jeg aldrig vil glemme. Pigerne har klaret alle udfordringer med hovederne holdt højt og har været en stor fornøjelse at træne i denne sæson.
- I de gode og dårlige øjeblikke har de altid holdt sammen og fundet en måde at vinde på - som det er kendetegnende for store mestre, siger Jeglertz til klubbens hjemmeside.
Søndag spiller Jeglertz og City desuden semifinale i FA Cuppen mod Chelsea.
Det danske landshold blev efter Jeglertz' overtaget af Jakob Michelsen, der indtil videre er ubesejret i sine første syv kampe.
/ritzau/