Neestrup gør sig ingen illusioner om at lukke helt ned for Yamal

27. JAN 2026 • 21:01SPORT

Barcelonas Lamine Yamal kan ikke holdes nede i 95 minutter, påpeger FCK-træner Jacob Neestrup.

En af verdens bedste fodboldspillere er på menuen, når FC København onsdag træder ind på Camp Nou til Champions League-kampen mod FC Barcelona.

Lamine Yamal har i flere år drevet gæk med et hav af forsvarsspillere, og FCK-træner Jacob Neestrup ved, at han også bliver en mundfuld for københavnerne.

- Der er mange hold og mange trænere, som har forsøgt at lukke ned for ham. Det er umuligt i en kamp over 95 minutter.

- Det vigtigste for os er at nå vores niveau. Vi kan ikke have en plan om at lukke helt ned for ham. Det bliver umuligt. Vi skal kontrollere vores præstation på og uden for banen, siger han på tirsdagens pressemøde.

Gæsterne kommer næppe til at dominere boldbesiddelsen mod de boldfaste værter, erkender FCK-træneren. Men det er vigtigt at have perioder, hvor FCK tør tage bolden til sig og spille den rundt på Camp Nou.

- Uanset om vi vil det eller ej, kommer de til at have bolden meget. Vi skal være dygtige til at forsvare os, men de største resultater, vi har lavet, er kommet, når vi har tvunget os selv til at spille vores spil, forklarer Neestrup.

FCK er på papiret stærkt undertippet i udekampen mod den catalanske fodboldgigant, men har efter alt at dømme brug for mindst et point for at gå videre i turneringen. Og nok mere sandsynligt tre af slagsen.

Derfor kan det danske hold heller ikke spille frit, mener FCK-træneren.

- Der er kæmpe pres på os selv, slår han fast.

- Vi er her for at spille for muligheden for, at det her ikke bliver den sidste Champions League-kamp. I FCK forpligter den hvide trøje, og det gør den også, når vi spiller her.

- Vi har også 2500 tilskuere, der er taget herned, så vi kommer til at gøre vores bedste. Presset er altid stort i FC København, siger Jacob Neestrup.

Før sidste spillerunde i Champions League har catalonierne fem point mere end FCK som nummer ni. Københavnerne er på 26.-pladsen med otte point.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT