Håndboldfeberen ramte også hovedstaden

2. FEB 2026 • 20:23SPORT

I januarkulden viste København kærlighed til håndbolden. Overborgmesteren håber på mere harpiks i fremtiden.

Folkene på Rådhuspladsen i København stod tæt mandag aften. Huerne var trukket ned om ørerne. Hænderne og et par enkelte klaphatte klappede for at holde varmen.

Temperaturen var godt under frysepunktet, men stemningen var ikke kølig, da de nykårede europamestre mandag eftermiddag rullede ind i bus til hjertet af landets hovedstad.

- Det er dejligt, og på den måde mærker man jo også, at der har været håndboldfeber i hele Danmark i januar. Og det er rart at møde opbakning fra hovedstaden, siger landsholdsprofilen Mathias Gidsel.

Fejringen i hovedstaden kommer efter uger, hvor Herning har været centrum for dansk og europæisk herrehåndbold.

Alligevel var det ikke kun i Herning, at håndboldnerven kunne mærkes. Da landsholdets bus kørte ind på Rådhuspladsen, ventede der en anden form for bekræftelse.

- Når der står tusindvis af mennesker her i kulden, viser det, at der har været håndboldfeber i januar. Det varmer hele holdet virkelig meget, siger playmakeren Thomas Arnoldsen.

Ifølge Mathias Gidsel har der i årevis været en snak om, at håndbold er en jysk sport. Den fortælling er ifølge spillerne punkteret.

- Man har jo nogle gange hørt, at håndbold er en jydesport. Men jeg synes, vi modbeviser det januar efter januar, siger Mathias Gidsel.

- At de står her på Rådhuspladsen i den her kulde viser, at der er nogle krummer i danskerne og en opbakning og kærlighed til os som herrelandshold, tilføjer han.

Landsholdskammerat Thomas Arnoldsen er enig.

- Det er helt fantastisk. Om man er i Herning eller i København, kan vi se og læse, at det er hele Danmark, der følger med, siger han.

Overborgmesteren i København, Sisse Marie Welling (SF), kunne blot en måned inde i jobbet se ud over menneskemængden i landets hovedstad.

- Det kunne være rigtig fedt, hvis København også kunne være et udstillingsvindue for dansk håndbold og måske få nogle slutrunder hertil, siger hun.

Det nævnte hun i øvrigt også i sin tale til EM-guldvinderne på rådhuset. Hun erkender, at der er nogle praktiske ting, der skal på plads, hvis der skal spilles en slutrunde i København.

- Der er nogle ting, der skal klikke sammen, og nogle af de store steder er booket langt ude i fremtiden. Men vi håber, det kan lade sig gøre, siger hun.

Overborgmesteren køber da heller ikke den omtalte fortælling om, at håndbold hører hjemme ét bestemt sted i landet.

- Der er mange store klubber i og omkring København, og vi arbejder hele tiden for at sikre mere bred idræt i byen, siger Welling.

Tilbage på pladsen foran rådhuset vinkede spillerne og løftede EM-trofæet op foran publikum. Selv om triumfen blev skabt i Herning, blev den delt i København.

- At folk vil stå herude i så lang tid og vente på os, er vi alle sammen meget taknemmelige for, siger Lukas Jørgensen, der blev ramt af en knæskade tidligt i turneringen.

Med søndagens finalesejr over Tyskland kan de danske håndboldherrer kalde sig både europamestre, verdensmestre og olympiske mestre.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT