En stor del af Rønne Havn er nu i gang med at blive gjort væsentligt dybere. Det er en del af arbejdet med at bygge havnen ud.
Indsejlingen, Vesthavnen og dele af Sydhavnen skal gøres op til 11 meter dyb. Det kommer til at koste 750.000 kubikmeter havbund, først og fremmest juraler og jurasilt, oplyser Rønne Havn i sit nyhedsbrev.
– De steder, hvor der skal uddybes, er primært den nye forhavn, ved det større svajebassin og langs den nye multifunktionskaj, hvor der skal være 11 meters vanddybde, som er den vanddybde, som er i store dele af industrihavnen, siger Dan Harborg Locht, projektchef hos MT Højgaard.
Arbejdet gik i gang i sidste uge og foregår døgnet rundt. Det er ifølge Rønne Havn nødvendigt på grund af den megen skinstrafik ind og ud af havnen.